Ten, kur šiuo metu plyti Pašilaičiai, dar XX a. 9 deš. pradžioje buvo Pašilaičių, Pavilionių kaimai. Šiuolaikiniai Pašilaičiai – „perestroikos“ ir pirmųjų nepriklausomybės dešimtmečių kūdikis.
Pirmieji namai Pašilaičių kaimo laukuose iškilo 1986 m. pavasarį. Pašilaičius projektavo K. Balėnas, G. Balėnienė, D. Ruseckas, A. Leckienė, S. Garuckas ir kiti.
Tai buvo visai kitoks gyvenamasis rajonas nei ankstesni. Pašilaičiuose pirmą kartą pastatyti laiptuoti stambiaplokščiai namai: į mikrorajonų centrus nukreipti devynaukščiai, o pakraščiuose namų laiptinės žemėja iki penkių ar net trijų aukštų. Trys mikrorajonai išdėstyti žiedinių gatvių viduje (pirmasis – Žemynos g., antrasis – Medeinos g., trečiasis – Gabijos g.), o ketvirtasis monolitinis (Pašilaičių g.) – lygesnėje perimetriniu principu užstatytoje teritorijoje. Pastarasis apskritai išskirtinis – tai pirmą kartą suplanuotas masinės statybos blokuotų namų mikrorajonas. Kiek nuošaliau nuo šių 1985–1990 m. statytų pastatų yra po 1993 m. užstatyta Pašilaičių teritorija tarp Laisvės pr. ir Ukmergės g. Joje iškilo pirmasis „vakarietiškas“ prekybos centras „Pas Juozapą“. Keli gretimi kvartalai – 1993–2003 m. Vilniaus architektūros enciklopedija. Tuo laikotarpiu mieste statyta dar labai nedaug, tik priemiesčiuose dygo individualūs namai, o šių naujų daugiabučių kvartalai, kaip ir blokuoti namai Pašilaičiuose, laikyti prestižiniais.
Ką sužinosite ir pamatysite pasirinkę šį maršrutą?
- Kas išskiria Pašilaičius iš kitų Vilniaus gyvenamųjų rajonų?
- Dėl kokių vietų Pašilaičiai įėjo į Lietuvos populiariosios ir roko muzikos istoriją?
- Kuris Vilniaus prekybos centras buvo vakarietiškiausias XX a. 10 deš.?