Justinas Žilinskas „Mano Vilnius. Mano“ (2015, Aukso žuvys)
Tai nuotykių knyga, kurios centre – Simas ir Aistė, užklydę į „vaiduoklių namą“ Vilniaus Antakalnio gatvėje 25, kuriame susipažino su paslaptingu namo gyventoju – Vilniaus Metraštininku. Visas knygos veiksmas vyksta įvairiose Vilniaus vietose, į kurias skaitytojai pakviesti keliauti ir patirti nuotykius kartu su knygos veikėjais.
Vilnius. Eime! (2017 ir 2919, Aukso žuvys)
Trys grafinės istorijos paaugliams dalys, iliustruotos Akvilės Magicdust: „Vilnius. Eime! Stebuklingas žemėlapis“, „Vilnius. Eime! Baisioji Užupio paslaptis“, ir „Vilnius. Eime! Apgavystė Naujamiestyje“. Sekdami pagrindinių herojų Aistės ir Simo pėdsakais skaitytojai galės aplankyti devyniolika žymiausių Vilniaus objektų, sužinoti negirdėtų istorijų. Elektroniniai leidiniai.
„Vilniaus arkikatedros mįslės: knyga vaikams“. Sud. Violeta Indriūnienė, Rita Pauliukevičiūtė, Alina Pavasarytė ir Birutė Valečkaitė (2017, Bažnytinio paveldo muziejus)
Pirmasis muziejus, į kurį galite drąsiai žingsniuoti – Vilniaus Arkikatedros varpinė. Vos įžengę pro duris teiraukitės knygos „Vilniaus arkikatedros mįslės“. Turbūt jau atspėjote, kam ji skirta? Gausiai iliustruotame leidinyje rasite iškarpų, įklijų, lipdukų ir atvartų (dar kitaip vadinamų pop-up technologijomis) kurios Arkikatedros pažinimą paverčia interaktyviu žaidimu. Knyga remiasi naujausiais istorikų, menotyrininkų tyrimais apie svarbiausią Lietuvos šventovę ir joje esančius objektus. Tačiau neverta išsigąsti – tekstas nėra sudėtingas, svarbios sąvokos paaiškintos.
„Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“. Parengė: Nelė Kostinienė, Živilė Mikailienė, Lina Itagaki (2019, Tikra knyga)
Grafinėje istorijoje žaisminga kalba pristatomos ne tik politinės ir dinastinės peripetijos, kunigaikščių charakteriai ar net jų augintiniai, bet ir Vilniaus pilių perstatymų istorija nuo Gedimino sapno iki šių laikų. Knygą puošia 80 Linos Itagaki iliustracijų ir valdovų geneologija, todėl istorija pasirodys įdomi ne tik mokyklinukams, darželinukams, bet ir jų tėveliams.
„Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas“. Parengė Lina Steponavičiūtė, Dalia Sirgedaitė, Laima Bačkienė, Rūta Mozūraitė (2019, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus)
Jeigu auginate jaunąjį menininką, būtinai apsilankykite Lietuvos dailės muziejaus padaliniuose ir įsigykite „Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas“. Ši spalvinimo knyga skirta pažinti Sostinę nauju būdu – spalvinant grafikos ir tapybos darbus, kuriuos kūrė Vilniaus pakerėti menininkai. Jei šiuo metu negalite nukeliauti į muziejų – ne bėda. Paveikslus galima spalvinti internete arba parsisiųsti PDF versiją ir atsispausdinti patiems. Svarbu atkreipti dėmesį, kad knygoje taip pat pateikiama nemažai istorinio konteksto, įdomių faktų apie Vilnius įkūrimą. Tačiau, tekstas pradinukams gali pasirodyti per sudėtingas, todėl rekomenduojame jį skaityti visai šeimai, kad tėveliai galėtų paaiškinti nesuprantamas sąvokas.
Viltarė Jasinskytė, Andrej Ryčkov. „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“ (2018, Šviesa)
Kiek kitokiu būdu apie paskutinįjį Jogailaičių dinastijos Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių pasakoja užduočių knygelė „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“. Ši knyga tarsi detektyvas – spręsdami įvairias užduotis, keliausite per Renesanso laikų dvarą ir padėsite būsimajam valdovui gauti kalaviją, apsiaustą ir kunigaikščio karūną. O perskaitę slaptaraštį sužinosite kaip vyko Žygimanto Augusto pakėlimo į didžiuosius kunigaikščius ceremonija.
Justinas Žilinskas, Povilas Vincentas Jankūnas „Atgal į Vilnių. Grafinis miesto metraštis“ (2020, Aukso žuvys)
Nori sužinoti, kaip augo ir griuvo pilių bokštai, kas vaikščiojo senosiomis gatvėmis, kas šiurpaus atsitiko karų metu? Su knygos herojais – Aiste ir Simu – nusileisk į Vilniaus požemius, ženk į kunigaikščių menes, slėpkis nuo okupantų, kovok už laisvę ir atskleisk daugybę kitų šio miesto paslapčių! Pasivaikščiok su profesoriais senojo universiteto kiemais, gelbėkis nuo maro, dalyvauk pavojingoje operacijoje, susitik su garsenybėmis.
Rūta Norkūnė, Asta Kulikauskaitė-Krivickienė „Vilnius. Vija ir meška miestinėja“ (2020, Alma littera)
Pažintinė knyga „Vilnius. Vilija ir Meška miestinėja“ – miesto gidas 7–12 m. vaikams ir visai šeimai. Knyga kviečia vaikus ir suaugusius miestinėti Vilniuje – smalsiai dairytis aukštyn ir žemyn, tyrinėti miesto paslaptis ir legendas, atrasti svarbiausias senamiesčio ir kitų rajonų vietas, meno ir istorijos objektus. Nuotaikingoje kelionėje po Lietuvos sostinę lygi mergaitė Vija ir išdykusi jos šunytė Meška. Knyga ne tik supažindina su turtinga Vilniaus istorija, bet ir moko suprasti Vilnių kaip daugiakultūrį ir daugiasluoksnį miestą bei skatina pažinti ne tik sostinės Senamiestį, bet ir naujus rajonus.
Agnė Ulytė, Monika Vaicenavičienė „Gatvių susitikimai. O kas, jeigu Vilniaus gatvės šnekėtųsi?“ (2019, Aukso žuvys)
Ši knyga – tai komiksų kolekcija, linksmai tyrinėjanti margą Vilniaus gatvių žemėlapį. Gal čia sužinosi ir savo gatvės istoriją? Knygos autorės – sesės Agnė ir Monika – kviečia tave pasivaikščioti miesto gatvių labirintais kartu!
Arūnas Bėkšta „Atrandu ir spalvinu Vilnių“ (2016, Gelmės)
Ši spalvinimo knygelė „Atrandu ir spalvinu Vilnių” rengta iš meilės Vilniui. Piešiniuose pavaizduoti pastatai, gatvės atskleidžia Vilnių kaip daugiakultūrį miestą, kuriame gyveno įvairios tautos, savitai kūrusios Vilniaus veidą. Rinktasi ne tik svarbūs objektai, bet ir tokie, kuriuos būtų smagu spalvinti. Todėl čia nerasite baltos kaip gulbė Katedros.
Kiekvienas piešinys pateiktas du kartus, kad būtų galima pasirinkti porą spalvinimo variantų ar technikų, pvz., pieštukus, akvarelę ar pastelę. Kitoje lapo pusėje – trumpa informacija apie objektą lietuvių ir anglų kalbomis. Prie rašytinės informacijos pateikiami QR kodai, leidžiantys išsamiųjų technologijų naudotojams nuskenuoti kodus ir patekti į tinklalapius, kuriuose ras daugiau informacijos apie spalvinamą objektą internete.