Rajono pavadinimas sugalvotas pagal čia buvusį kaimą – Karolinką. Nors buvo ir siūlymų naująjį gyvenamąjį rajoną pavadinti pagal kitą šalia esantį kaimą – Šaltūnus, vis dėlto pasirinktas Karoliniškių variantas.
Kurti Karoliniškes pakviestas jaunas architektas iš Klaipėdos Kazimieras Rimantas Balėnas, praktikos pasisėmęs projektuodamas kelis Klaipėdos rajonus. Jam ir jo žmonai Genovaitei Balėnienei teko nedėkinga užduotis – kurti gyvenamąjį rajoną iš karto po Lazdynų, gavusių aukščiausius apdovanojimus. Siekiant savitumo pasirinkta kosmoso ir dangaus kūnų tema. Apsipirkti kvietė parduotuvės „Kometa“, „Merkurijus“, „Saturnas“, gatvės pavadintos Perkūno, Žvaigždžių, Žaibo, Viesulo, Mėnulio vardais. Rajono akcentais turėjo tapti tamsiai raudonai dažytos namų plokštės ir kryžiaus forma sublokuoti 5, 9 ir 12 aukštų namai. Iš pradžių planuotų 18 aukštų namų projektuojant buvo atsisakyta. Karoliniškių gatvės pradėtos tiesti 1970 m., 1976-aisiais gyvenamojo rajono statyba iš esmės buvo baigta.
Karoliniškės garsėja ir aukščiausiai į Lietuvos padangę įsirėžusiu statiniu – Televizijos bokštu. Po tragiškų 1991 metų sausio 13-osios įvykių jis tapo kovos už nepriklausomybę simboliu. Devynios Karoliniškių rajono gatvės buvo pervadintos žuvusių didvyrių vardais.
Ką sužinosite / pamatysite šiame maršrute?
- Kodėl „Sodros“ pastatas yra piltuvėlio formos?
- Kur yra vienintelis Lietuvoje kaklaraiščių tiltas?
- Ką bendro turi Karelija ir Karoliniškės?