Gamtos mokslų literatūros sąrašas • Neakivaizdinis Vilnius

Gamtos mokslų literatūros sąrašas

Rūta Baškytė ir Paulius Kavaliauskas „Vilniaus regioniniai parkai: atgyja, vilioja, dabina“ (2002, Lututė)

Informacinis pažintinis leidinys keliautojams ir gamtos mylėtojams apie Vilniaus mieste esančius Verkių ir Pavilnių regioninius parkus. Aprašytos parkų gamtos ir kultūros paveldo vertybės, lankytinos vietos ir objektai, pateiktos regioninių parkų schemos. Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis.

Nijolė Balčiūnienė „Abipus Neries“ (2008, ARS VITA)

Knygoje „Abipus Neries“ geografė ir aistringa žygių vilniečiams organizatorė bei vadovė Nijolė Balčiūnienė dalinasi per daugelį metų surinkta informacija apie Vilnios ir Neries pakrantes, kitus Vilniaus vandenis, jų svarbą mūsų gyvenime. Tai knyga norintiems pažinti Pavilnių ir Verkių regioninius parkus.

Albertas Vitkus „Verkiai. Istorija ir dabartis“ (2010, Mintis)

Dvikalbiame informaciniame leidinyje pateikiama koncentruota plačios apimties medžiaga skirta Verkiams – ne tik vietovei siaurąja prasme, dvarui su rūmais, bet ir Verkių regioniniam parkui, aprėpiant laikotarpį nuo pagonybės iki Verkių vizijos ateityje.

Tai vadovas savarankiškai keliaujantiems turistams, norintiems atrasti ir pažinti išskirtinį gamtos ir architektūros paminklą, susipažinti su Lietuvos kultūros ir gamtos paveldu.

Sud. Inga Raubaitė „Žemės menas Vilniaus universiteto Botanikos sode“ (2019, Vilniaus universiteto leidykla)

Albume pristatomos žemės meno darbų parodos, vykusios Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose 2005–2016 metais. Šiose parodose iš natūralių gamtoje surastų medžiagų savo darbus kuria ir eksponuoja įvairių sričių menininkai: skulptoriai, keramikai, tekstilininkai, tapytojai, floristai ir kitų meno specialybių atstovai. Žemės meno darbai yra laikini, juos veikia aplinka, laikas, jie nuolat kinta, kol galiausiai suyra arba išnyksta. Šis nuotraukų albumas, tai puiki galimybė parodyti jau išnykusius žemės meno kūrinius.

Vykintas Vaitkevičius „Neris. 2007 metų ekspedicija (III knyga)“ (2013, Mintis)

1857 m. vasarą grafas Konstantinas Tiškevičius (1806-1868) surengė mokslinę ekspediciją Nerimi. Jos dienoraštis lenkų kalba tapo išskirtine knyga Neris ir jos krantai hidrografo, istoriko, archeologo ir etnografo žvilgsniu. Praėjus 150 metų Lietuvos ir Baltarusijos keliautojai pakartojo K. Tiškevičiaus maršrutą, o mokslininkų igula, vadovaujama dr. Vykinto Vaitkevičiaus, 28 dienas tyrinėjo Nerį ir jos krantus: pėsčiomis išžvalgė upės ištakas, likusius 463 krn nuplaukė pripučiamu plaustu.

Trečioji 2007 m. ekspedicijos knyga skirta įdomiausiai daliai – Neries ruožui tarp Vilniaus ir Kernavės. Vilniuje į Nerį knygos autorius žvelgia istorijos požiūriu, pasakoja apie miesto žvejus ir upeivius, kurie neatsiejami nuo prekybos, istorinio Neries laivyno ir Lukiškių prieplaukos istorijos.