„Vilniaus sekretai“ ieško gyventojų istorijų! • Neakivaizdinis Vilnius

„Vilniaus sekretai“ ieško gyventojų istorijų!

2020 08 23 NaujienosRenginiai

Koks yra Markučių kvapas? Kokie sapnai sapnuojasi Pašilaičiuose? Jeigu Antakalnis būtų gyvūnas, koks gyvūnas jis būtų? O jeigu Žvėrynas turėtų lūpas, ką jis pasakytų? Ką vakarais veikia Karoliniškės? Kokie Naujininkai buvo vaikystėje ir kuo tapo suaugę? Kokiomis ligomis serga Senamiestis? Ko bijo Lazdynai ir ką slepia Neris? 

Dokumentinio-literatūrinio projekto „Vilniaus sekretai“ vystytojų nuomone, Lietuvos sostinė, kaip ir daugelis kitų pasaulio sostinių, dėvi begalę kaukių, o koks jos veidas – tarsi ir neaišku. „Vilniaus sekretų“ projektas skirtas pasidairyti po Vilniaus pamušalus ir suteikti balsą plačiojo Vilniaus gyventojams – išgirsti ir išsaugoti jų istorijas bei miesto liudijimus.

Vilniaus atmintis

„Vilniaus sekretų“ idėja gimė jaunai rašytojai, žurnalistei, Vilniaus gyventojai Linai Laurai Švedaitei 2019 m. liepos mėn. lankantis dramaturgijos festivalio „Versmės“ seminare, kurį vedė režisierė, aktorė Naomi Yoeli (Izraelis). Jo metu ji patyrė, kiek daug įdomių ir prasmingų istorijų, liudijančių turtingą miesto praeitį ir dabartį bei nuolatinį jo virsmą, lieka nepapasakotos. Pasak projekto autorės, bet kokiu atveju miesto atmintį būtina turtinti ir plėsti, nes būtent atmintis veikia kaip kultūrinis ir socialinis saugiklis – galbūt išsaugotos šios istorijos pasitarnaus kitiems kūrėjams ar tyrinėtojams, atspindės šiandienos miesto visuomenės kontekstą, kurs naujas prasmes ir praturtins viešąjį miesto diskursą, o galbūt šis projektas suveiks kaip terapinė akimirka istorijų pasakotojams ir miestui.

L. L. Švedaitė turi nuojautą, kad apie Vilnių dar reikia kalbėti – paieškoti tų besislepiančių sekretų: „Vieta, kurioje gyvename, įauga į mūsų kasdienybę, įsiskverbia į mūsų sąmonę ir pasąmonę, formuoja net mūsų istorijos ar estetikos suvokimą, viena ar kita prasme pasiglemžia mūsų gyvenimą, kartais jį pakreipia ir mums nenorima linkme. Kiekvienas miestas turi savo pragyvenimo lygį, nuotaiką ar kvapą. Savo atminty nešiojamės momentus ar įspūdžius iš gatvių ir kitų viešų ar privačių miesto erdvių, kai kurie šių momentų jau yra tapę mitais, kai kurie dar net neišartikuliuoti – ir pradėjus visa tai pasakoti, veriasi itin turtingi miesto „požemiai“ ir žemėlapiai – įvairūs šešėliai, socialinės realijos, skausmai ir svajonės. O ir patys istorijų pasakotojai maloniai nustemba pamatę, kad jų istorijos miesto atminties kontekste turi išliekamąją vertę, kad jos yra tarsi ląstelės, sudarančios vieną sudėtingą organizmą.“

L. L. Švedaitė

Pajungus išmaniąsias technologijas, „Vilniaus sekretai“ taps mobiliosios programėlės medžiaga, patrauklia naujo ir intymaus santykio su miestu ieškantiems gyventojams ir svečiams (įsidiegę šią programėlę ir judėdami po miestą, jie girdės skirtingas konkrečioje vietoje nutikusias istorijas). Taip pat ilgainiui bus sukurtas ir virtualus istorijų žemėlapis ir interaktyvaus dizaino popierinis jo variantas.

Žymūs lietuviai dalinsis savo istorijomis

Taip pat įvairiose Vilniaus erdvėse vyks „Vilniaus sekretų“ renginiai, kurių metu aktoriai įgarsins atrinktas vilniečių istorijas, o miesto tyrinėtojai ir kitų sričių specialistai dalinsis savo įžvalgomis apie miestą.

Pirmojo susitikimo metu psichiatras, psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis dalindamasis savo įžvalgomis apie Vilnių ir istorijomis, nutikusiomis šiame mieste, sakė, kad Lietuvos sostinė labai greitai keičiasi ir kad, norint išsaugoti vilnietišką charakterį, tiesiog būtina nuolat domėtis šio miesto istorija ir ją liudyti.

Antrasis susitikimas vyks rugpjūčio 31 d. „Vilnius skaito“ skaitykloje. Šįkart vilniečių istorijas skaitys aktoriai Vilma Raubaitė ir Paulius Čižinauskas, muzikinę atmosferą kurs džiazo atlikėja Ieva Baranauskaitė ir kompozitorius Boris Kulenovic (FR). Literatūrologė Jūratė Čerškutė apie Vilnių kalbins architektūros istorikę prof. dr. Mariją Drėmaitę ir poetą, vertėją Marių Buroką.

Galbūt Jūsų name įvyko stebuklas? O gal prisimenate pirmąsias dienas, kai atvykote čia gyventi? Kaip Jūs jaučiatės Vilniuje? Koks architektūrinis objektas yra Jūsų numylėtinis? Kodėl? Gal susapnavote, kaip Vilnius atrodys po šimto metų? O gal negalite pamiršti pokalbio su nepažįstamuoju, sutiktu čia? Kokias miesto vietas labiausiai mylite? Kokių nekenčiate?

Su „Vilniaus sekretais“ galima susisiekti el. paštu vilniaussekretai@gmail.com.
Rašykite savo istorijas arba susitikite pokalbiui su organizatoriais.

Projekto organizatorius – asociacija „Slinktys“ ir Lina Laura Švedaitė
Projekto rėmėjai – Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneriai – „Vilnius skaito“ skaitykla, spaustuvė „VSRG“, Neakivaizdinis Vilnius

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau