UNESCO Vilniui suteikė literatūros miesto statusą: metas keliauti specialiais maršrutais • Neakivaizdinis Vilnius

UNESCO Vilniui suteikė literatūros miesto statusą: metas keliauti specialiais maršrutais

2021 11 09 MaršrutaiNaujienos

Lapkričio 8 d. Vilnius gavo UNESCO literatūros miesto statusą – Lietuvos sostinė pripažinta kultūrą, rašytojus ir skaitytojus mylinčiu miestu. Kad Vilnius alsuoja literatūrine dvasia, aišku ir užsukus į „Neakivaizdinio Vilniaus“ platformą – čia galima rasti atskirą miesto studijų sritį, dedikuotą literatūrai ir jos atspindžiams sostinėje.

Kiekvienas suoliukas turi eiles, užrašytas ant jo sėdint, kiekviena istorinė kavinė – stalą, prie kurio virdavo diskusijos ir skambėdavo juokas, kiekviena gatvė – sugertas istorijas, herojų išpasakotas… Toks yra poetų ir rašytojų Vilnius, kitaip – literatūrinis. Siūlome pasivaikščioti literatūriniais maršrutais, o orui į lauką nekviečiant paskaityti knygas, kuriose veiksmas vyksta Vilniuje. Manote, kad literatūros Vilniuje temą puikiai išmanote? Pasitikrinkite žinias štai čia!

Literatų g. Vytautės Ribokaitės nuotr.

Maršrutas „Literatūrinis Vilnius“

Skaitėte „Silva Rerum“, „Vilniaus pokerį“ ar „Tūlą“? Įdomu, kur sukiojosi A. Mickevičiaus, o gal J. Ivanauskaitės kūrinių herojai? Šis maršrutas skirtas tiems, kuriems literatūra – įkvėpimų ir atradimų šaltinis. Maršrutas kviečia susipažinti su įliteratūrintomis sostinės vietomis – gatvelėmis, aikštėmis, pastatais, kurie įkvėpė Vilniuje ar apie Vilnių kūrusius rašytojus, suteikė jų herojams namus, tapo jų kūrinių veiksmo vieta. Kelionėje lydės ir autorių tekstų ištraukos, kurios leis pasinerti į kitokio – literatūrinio – Vilniaus vizijas. Miestas kaip veiksmo vieta, miestas kaip dvasinių išgyvenimų erdvė, miestas kaip meilės objektas – čia rasite visko. Maršrutą rasite čia.

Popieriaus brigados narys rūšiuojantis knygas YIVO pastate. YIVO žydų mokslo instituto archyvas

Maršrutas „Vilniaus geto knygnešiai“

Išgirdus žodį knygnešys, pirmiausia kyla asociacijos su lotyniškų rašmenų draudimo laikotarpiu carinės Rusijos imperijoje ir slaptu knygų gabenimu per sieną į Lietuvą. Tačiau egzistuoja ir kita, mažai žinoma, knygų nešėjo dimensija – tai Antrojo pasaulinio karo metais Vilniaus gete atsidūrusių žmonių neįtikėtinas ryžtas Holokausto akivaizdoje saugoti rašytinę žydų tautos (ir ne tik) kultūrą. Keliaudami maršrutu, parengtu remiantis David E. Fishman knyga „Knygų gelbėtojai Vilniaus gete: partizanai, poetai ir lenktynės su laiku gelbstint žydų kultūros vertybes nuo nacių“, aplankysite Vilniuje veikusių knygų slėptuvių vietas, sužinosite apie knygas gelbėjusių asmenybių istorijas. Maršrutą rasite čia.

Prancūziškas knygynas Vilniuje. Agnės Katmandu nuotr.

Muzikinis maršrutas „Vilniaus pokeris“

Kokį Vilnių matė Ričardo Gavelio „Vilniaus pokerio“ veikėjas Vytautas Vargalys turbūt įsivaizdavo kiekvienas, skaitęs šį romaną. O kaip šis  pasaulėvaizdis įkvepia ir apie ką verčia susimąstyti šiandienos Vilniaus gyventoją? Šeši jauni lietuvių kompozitoriai savo interpretacijas nusprendė išreikšti šiuolaikinės muzikos kūriniais, sukurtais specialiai knygoje paminėtoms sostinės vietoms.  Maršrutą rasite čia.

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau