Trečiojo garsinių pasivaikščiojimų projekto „Sonic Vilnius“ sezono programoje – Antakalnio ir Jeruzalės rajonų pažinimas • Neakivaizdinis Vilnius

Trečiojo garsinių pasivaikščiojimų projekto „Sonic Vilnius“ sezono programoje – Antakalnio ir Jeruzalės rajonų pažinimas

2021 09 13 NaujienosRenginiai

Kirtimų kultūros centro įgyvendinamas garsinių pasivaikščiojimų projektas „Sonic Vilnius“ pradeda trečiąjį sezoną ir kviečia įsiklausyti į aplinkos garsus tyrinėjant įvairialypius Vilniaus mikrorajonų garsynus. Pasirinktuose vietovėse vyksiančiuose pasivaikščiojimuose užsiregistravę dalyviai kartu su moderatoriais, savo kūrybinėje veikloje tyrinėjančiais garsą, mažomis grupėmis keliaus iš anksto sudarytais maršrutais, kartu klausydamiesi aplinkos, ir aktualius, įdomius garsus įrašinėdami garso įrašymo priemonėmis. Rugsėjo 16 d. garsinis pasivaikščiojimas vyks Antakalnyje, o spalio 9 d. – Jeruzalėje.

Garsiniai pasivaikščiojimai (angl. soundwalking) – Lietuvoje populiarėjanti kūrybinė ir tiriamoji praktika, apjungianti klausymosi ir garso įrašinėjimo veiklas, judant įprastu ėjimo greičiu. „Įprasto ėjimo greičio“ atitikmuo muzikoje – tempas Andante – maždaug 75 dūžiai per minutę, panašus į įprastą širdies pulso ritmą. Tai tempas reflektavimui, puikiai tinkantis klausymuisi ir garsiniams pasivaikščiojimams, kadangi ši veikla susijusi su santykiu tarp einančiųjų bei juos supančios aplinkos garsų. Angliškas terminas soundwalking pirmąkart panaudotas 70-aisiais kanadiečių kompozitoriaus R. Murray Shafer, o profesorės Andros McCartney (Kanada) teigimu garsinių pasivaikščiojimų koncepcija aiškintina kaip aplinkos tyrinėjimas per ėjimą, kurio pirminis ir pagrindinis tikslas – klausymasis.

Miesto garsų įrašymas „Sonic Vilnius” pasivaikščiojimo metu.

Pasivaikščiojimų moderatoriai dalyvius pakvies naujai atrasti supančios aplinkos garsus ir įsiklausyti į tai, ką kalba konkreti vietovė. Garsiniuose pasivaikščiojimuose svarbus dokumentavimo aspektas – pasivaikščiojimų metu fiksuojami būtent tie aplinkos garsai, kurie pasivaikščiojimų dalyviams tuo momentu atrodo įdomūs ir svarbūs. „Sonic Vilnius“ metu konkreti vieta, diena, aplinka tyrinėjama per garsą, kas leidžia geriau suprasti aplinką, kurioje gyvename. Ateityje įrašinėjant ir klausant tų pačių vietovių garsus, bus galima palyginti pasikeitusius aplinkos garsus su įrašytais anksčiau ir patirti kaip kinta miesto akustinė struktūra. Tai svarbu dėl to, kad garsas – ypač tam tikros bendruomenės aplinkos – nematerialus kultūrinis paveldas, galintis nuspalvinti aplinką, teigiamai veikti jausmus, taip pat būti naudojamas kaip priemonė tam tikrą elgseną programuojanti priemonė.

Miesto garsų įrašymas „Sonic Vilnius” pasivaikščiojimo metu.

Projekto iniciatorė, Kirtimų kultūros centro projektų koordinatorė Ieva Černiauskaitė džiaugiasi, jog kiekvienais metais projektas suburia žmones, kuriems garsas tampa jų gilinimosi, tyrinėjimo, mokymosi, raiškos objektu. „Sonic Vilnius“ įtraukia žmones, kurie domisi garsu ir siekia pažinti Vilnių neįprastu būdu, mokytis aktyvaus klausymosi bei domisi aplinkos garsų įrašymu. Pasak Ievos, garsiniai pasivaikščiojimai – puiki galimybė ugdyti save skirtingų požiūrių į garsą kontekste ir pažinti Vilnių.

Pirmasis šio sezono „Sonic Vilnius“ garsinis pasivaikščiojimas įvyks rugsėjo 16 d. 18:30 val. Antakalnyje, jį modernuos radijo žurnalistė, LRT radijo laidų „Vienkartinė planeta”, „Radijo dokumentika” bei iniciatyvos „Radijo klausykla” bendraautorė Inga Janiulytė-Temporin.

Spalio 9 d. 12:00 val. vyks garsinis pasivaikščiojimas Jeruzalėje su eksperimentinės ir elektroakustinės muzikos kompozitoriumi bei tyrinėtoju Yiorgiu Sakellariou.

Daugiau informacijos – Kirtimų kultūros centro Facebook paskyroje 

Renginiai nemokami

Projekto organizatorius Kirtimų kultūros centras

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau