Šventinio savaitgalio pasivaikščiojimui – menas po atviru dangumi • Neakivaizdinis Vilnius

Šventinio savaitgalio pasivaikščiojimui – menas po atviru dangumi

2021 04 02 MaršrutaiVietos

Tiems, kurie Šv. Velykas šiemet švenčia Vilniuje, „Neakivaizdinis Vilnius“ siūlo pasivaikščioti galerijoje po atviru dangumi – pakilus nuo velykinio margučių stalo, atrasti margas sostinės sienas! Vilniaus gatvės meno „galerijoje“ rasite Millo, Os Gemeos, Mobstr ir kitų visame pasaulyje žinomų menininkų darbų. Dalis Vilniaus gatvės meno kūrinių pasižymi įmantriomis detalėmis ir linijų bei geometrinių formų žaismu. Kiti turi ypatingą ryšį su pastatu ar vieta, kurioje buvo nupiešti.

David Leitner. Menų fabriko LOFTAS nuotr.

OPEN GALLERY
Vytenio g. 50

„Open Gallery“ yra Menų fabriko LOFTAS – miesto kultūros centro ir populiarios renginių vietos – projektas. Urbanistinėje buvusių gamyklų aplinkoje po atviru dangumi įsikūrusi unikali meno galerija kasmet papildoma vis naujais darbais. Čia rasite ir gatvės meno darbų, ir vizualinių instaliacijų.

Lietuvių ir pasaulio gatvės meno kūrėjai ant sienų išlaisvina savo vizijas, atspindinčias atgimimą, transformaciją ir laisvę. Galerija atvira visą parą. Čia galima išvysti 34 darbus, tarp kurių – Ernesto Zacharevičiaus, Lino Kaziulionio, Davido Leitnerio, Sokar Uno, Eglės Žvirblytės, Telmo Miel, Guillaume Herr-Zekanowski, Eglės Narbutaitės ir kitųautorių darbai.

M. Krilavičienės nuotr.

ERNEST ZACHAREVIČ
Liubarto tiltas (kūrinys geriausiai matosi nuo kairiojo Neries kranto)

Graikų mitologijoje titanui Atlantui buvo patikėta ant savo pečių laikyti dangaus skliautą. Architektūroje Atlantas yra vyro pavidalo kolona. Du Atlantus Vilniuje įkurdino menininkas Ernest Zacharevič – jie laiko vakarinį Liubarto tilto galą.

S. Žiūros nuotr.

PAULĖ BOCCULAITĖ
Gedimino pr. 29A

Lietuvė Paulė Bocculaitė nupiešė Fridą tiesiai priešais Žemaitės skulptūrą. Kaip teigia menininkė, jei šios dvi moterys kada nors būtų susitikusios, Frida paklaustų, kodėl Žemaitė ryši skarą, lietuvės atsakymas susitelktų ties tapatybe ir nuo to momento jos abi turėtų puikią temą pokalbiui.

M. Krilavičienės nuotr.

KIPRAS PETRULIS
Beatričės g. 4

Atokioje Beatričės gatvėje gimęs šiuolaikinio menininko Kipro Petrulio kūrinys „Inkilas“ stebi praeivius, stebinčius kūrinį. Tarsi gyvas objektas kūrinys mąsto, vertina ir galbūt net komentuoja praeivių gyvenimus.

S. Žiūros nuotr.

TANK PETROL
Kražių g. 7

Mančesterio gatvės menininkas Tank Petrol žinomas dėl savo moterų portretų, vienas kurių atsirado sostinėje per „Vilnius Street Art“ festivalį. Tiek moteris, tiek erelis jos dešinėje tarsi pradingsta piešinių serijoje, tartum išsilaisvindami. Siena, ant kurios atsirado piešinys, puikiai tinka šiai žinutei – už jos yra Lukiškių kalėjimas.

M. Krilavičienės nuotr.

ADOMAS ŽUDYS
Konstitucijos pr. 23

Menininkas Adomas Žudys eksperimentuoja derindamas skaitmeninį ir gatvės meną. Šis kūrinys atsirado Vidmanto Martikonio užsakymu ir papildo jo asmeninę kolekciją unikaliu darbu – skaitmenine technologija sukurtu portretu, perkeltu ant pastato sienos.

S. Žiūros nuotr.

JURGIS TARABILDA
Odminių g. 8

Vienas pirmųjų „Vilnius Street Art“ festivalio darbų vis dar puikuojasi ant Odminių gatvės sienos. Menininkas Jurgis Tarabilda sako, kad gatvės gali tapti nemokama meno galerija. Šis kūrinys siekia priminti, kad piešiniai ant miesto sienų – nebūtinai vandalų darbas.

M. Krilavičienės nuotr.

ANTANAS DUBRA
Šiltadaržio g. 6

Jei planuojate pasižiūrėti kokį nors šiuolaikinį vaidinimą ar šokio spektaklį, prieš įžengdami į Menų spaustuvę, stabtelėkite ir atkreipkite dėmesį į lapais, drugeliais ir kitais netikėtais dalykais padengtą pastato sieną. Gyvenimo ratas puikiai atspindi pastato viduje vykstančių eksperimentų dvasią.

M. Krilavičienės nuotr.

ANTANAS DUBRA
Šv. Ignoto g. 4

Šis darbas atliktas kino teatro „Pasaka“ užsakymu bei puošia jo įėjimą. Kiek baugiai atrodantys „Alisos Stebuklųšalyje“ personažai stebi kiekvieną, kas įeina ir išeina iš kino teatro patalpų.

M. Krilavičienės nuotr.

KOLEKTYVINIS DARBAS
K. Kalinausko g. 3

Skverą su Franko Zappos skulptūra juosiančios sienos talpina įvairių stilių ir spalvų gatvės meno piešinius. Stovėdami veidu į skulptūrą, atkreipkite dėmesį ir į pastatą dešinėje bei ant jo sienų esančius kūrinius.

M. Krilavičienės nuotr.

STIKLO KVARTALAS
Švarco g. / Stiklių g. / Gaono g.

Nuo sienų žvelgia senieji kvartalo gyventojai. Linos Šlipavičiūtės-Černiauskienės projekto „Sienos prisimena“priešiniai pasakoja senąją kvartalo žydų istoriją: laikraščių pardavėjai, turgaus prekeiviai, gyventojai atkuria praeities epizodus šiandien. Projektas dar auga, tad stebėkite vis naujus kvartalo gyventojus.

M. Krilavičienės nuotr.

MARTYNAS ŠNIOKA
Užupio g. 2A

Transformuota sena transformatorinė! Nepriklausomos Užupio Respublikos bendruomenė skyrė vieną sienąmenininkams, kurią jie pavertė nuostabiu, akį traukiančiu kūriniu. Šiuo metu ant sienos galima išvysti gamtos jėgas įkūnijantį mitais paremtą siužetą. Atkreipkite dėmesį į išskirtinį Martyno Šniokos stilių ir paieškokite mieste kitų jo darbų.

M. Krilavičienės nuotr.

AUŠRA BAGOČIŪNAITĖ
Arklių g. 5

Šiame menininkės ir režisierės Aušros Bagočiūnaitės kūrinyje – į teatrą einantys žmonės. Kartu su jais eina ir pjesės personažai, kurie labai panašūs į lėles. Tai nėra atsitiktinumas – Vilniaus teatras „Lėlė“ įsikūręs vos už kelių žingsnių, kairėje.

S. Žiūros nuotr.

MILLO
Pylimo g. 56

Italų menininkas Millo paprastai vaizduoja miesto scenas bei mieste gyvenančius žmones. Jo darbas ant sienos priešais Halės turgų – ne išimtis. Ant vienos matomiausių stoties rajono sienų atsiradęs miestas tiesiog pulsuoja gyvybe.

S. Žiūros nuotr.

SEPE & CHAZME
Kauno g. 1

Gatvės menininkų duetas iš Varšuvos savo kūriniu papuošė tuščią Kauno gatvės sieną – ugniasienę, turėjusią atskirti du gretimus pastatus. Antrasis pastatas buvo suprojektuotas, bet taip ir nepastatytas. Ugniasienė tapo puikia vieta gatvės meno darbui.

M. Krilavičienės nuotr.

OS GEMEOS
Pylimo g. 60

Šie dvyniai gatvės menininkai iš San Paulo – garsenybės gatvės meno pasaulyje. Į Lietuvą jie atvyko „Vilnius Street Art“ festivalio metu tam, kad įamžintų lietuvio senelio atminimą. Os Gemeos kūrinyje jis pavaizduotas sėdintis milžino delne.

M. Krilavičienės nuotr.

GYVA GRAFIKA
Dūmų g. 3

Šiuolaikinio dekoro ir dizaino studija „Gyva Grafika“ suteikė naujų spalvų pramoniniam Naujosios Vilnios rajonui. Loftuose nutapytas žvirblis puikiai perteikia rajono dvasią: pro betoną besikalančios gėlės, sumišę sodų ir traukinio tepalų kvapai bei neblėstanti pavasarinio atgimimo viltis.

S. Žiūros nuotr.

SEIKON, KRIK KONG, SZYMAN
Drujos g.

Drujos ir Aušros Vartų gatvių kampe – trijų Lenkijos gatvės menininkų darbai, stebėtinai gerai derantys tarpusavyje. Krik Kong yra viduriniojo darbo autorius ir jo kūrinyje matomas plikas vyras yra dažnai pasikartojantis personažas. Preciziškos Seikon linijos yra dešinėje, o Szyman darbas – pirmasis iš kairės.

M. Krilavičienės nuotr.

TAUTVYDAS PARAPINAVIČIUS ART

Dariaus ir Girėno g. 1

Nedidelė vietinė bendruomenė, norėdama praskaidrinti savo dieną ir atgaivinti pilkus Naujininkus, vieną sieną skyrėgatvės menui. Šiandien šimtams autobuso laukiančių žmonių nuotaiką pakelia mielas ant knygų lentynos įsitaisęs kačiukas. Atidžiau įsižiūrėkite į pavardes ant knygų nugarėlių – jos skirtos Vilniuje gyvenusiems ir dirbusiems menininkams.

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau