„Sonic Vilnius“ kviečia klausyti naujų Vilniaus rajonų garsynų
Kirtimų kultūros centro inicijuojamas ciklas „Sonic Vilnius“ – garsinių pasivaikščiojimų serija, skatinanti įsiklausyti į aplinkos garsus ir tyrinėti įvairialypius Vilniaus mikrorajonų garsynus.
Šiemet Kirtimų, Užupio, Žirmūnų, Naujininkų ir Naujosios Vilnios mikrorajonuose vyksiančiuose pasivaikščiojimuose užsiregistravę dalyviai kartu su moderatoriais, savo kūrybinėje veikloje tyrinėjančiais garsą, mažomis grupėmis keliavo iš anksto sudarytais maršrutais, kartu klausydamiesi aplinkos, ir aktualius, įdomius garsus įrašinėdami garso įrašymo priemonėmis. Rezultatas – penkių rajonų garso takeliai, kuriuos pasiklausyti gali visi.
Pasivaikščiojimų metu moderatoriai kvietė naujai atrasti supančios aplinkos garsus ir suvokti apie ką kalba konkreti garsinė aplinka. „Sonic Vilnius“ yra tęstinis projektas, orientuotas į šiandieninių Vilniaus mikrorajonų garsynų dokumentavimą. Garsiniuose pasivaikščiojimuose svarbus dokumentavimo aspektas – pasivaikščiojimų metu fiksuojami būtent tie aplinkos garsai, kurie pasivaikščiojimų dalyviams tuo momentu atrodo įdomūs ir svarbūs. „Sonic Vilnius“ metu konkreti vieta, diena, aplinka tyrinėjama per garsą, kas leidžia geriau suprasti aplinką, kurioje gyvename.
Garsiniai pasivaikščiojimai (angl. soundwalking) – kūrybinė ir tiriamoji praktika, apjungianti klausymosi ir garso įrašinėjimo veiklas, judant įprastu ėjimo greičiu. „Įprasto ėjimo greičio“ atitikmuo muzikoje – tempas „Andante“ – maždaug 75 dūžiai per minutę, panašus į įprastą širdies pulso ritmą. Tai tempas reflektavimui, puikiai tinkantis klausymuisi ir garsiniams pasivaikščiojimams, kadangi ši veikla susijusi su santykiu tarp einančiųjų bei juos supančios aplinkos garsų. Angliškas terminas soundwalking pirmąkart panaudotas 70-aisiais kanadiečių kompozitoriaus R. Murray Shafer, o profesorės Andros McCartney (Kanada) teigimu garsinių pasivaikščiojimų koncepcija aiškintina kaip aplinkos tyrinėjimas per ėjimą, kurio pirminis ir pagrindinis tikslas – klausymasis.
Projekto iniciatorė, Kirtimų kultūros centro projektų koordinatorė Ieva Černiauskaitė, atsakydama į klausimą kaip kilo „Sonic Vilnius“ idėja, teigia, kad prieš keletą metų garsas daug ryškiau įsiliejo į jos rutiną ir tai paskatino nuolat kreipti dėmesį į tai, kokia garsinė aplinka supa miestuose. Ieva su savimi nuolat nešiojasi rekorderį garsinių prisiminimų įamžinimui ir teigia, kad „žmogui svarbu susivokti ryšyje su garsu ir koks garsovaizdis jį lydi kiekvieną dieną, kokie prisiminimai, pajautimai užkoduoti garsuose.“
Nuotraukų autorė – Bon Alog