Sekmadienio vakarais – eksperimentinės muzikos poilsiui transliacijos • Neakivaizdinis Vilnius

Sekmadienio vakarais – eksperimentinės muzikos poilsiui transliacijos

2020 04 23 NaujienosRenginiai

Naktį, dvyliką valandų grojant gyvai atliekamai muzikai, tamsioje salėje klausytojai įsitaisė miegmaišiuose – taip atrodė Kirtimų kultūros centro (KKC) koncertas „Naktinė naktis“. Koncertas, kuriame galima miegoti, vyko vasario pabaigoje, tačiau nespėjusius sudalyvauti  jo organizatoriai kviečia kiekvieną sekmadienio vakarą jungtis prie koncerto kūrinių transliacijų ir atsipalaiduoti savo namuose.

Ne tik koncertas miegui

KKC komunikacijos koordinatorė Indraja Vaitkūnaitė pasakoja, kad miego koncertai – fenomenas  ne vieną dešimtmetį vykstantis vienoje ar kitoje pasaulio vietoje. Nuo miego koncertų studentų bendrabučiuose iki koncertų Niujorko meno centruose, Berlyno loftuose, festivaliuose Tokijuje ar net ant Didžiosios kinų sienos – vienokio ar kitokio pobūdžio garso, sąmonės ir miego santykio eksperimentai – gana plačiai paplitusi praktika.

„Dar prieš penkiasdešimt metų JAV kompozitorius avangardistas La Monte Young numatė, kad „mes tapsime labiau prisirišę prie garso“. Galbūt jis buvo teisus. Šiandien muzika kaip niekad anksčiau yra kasdienybės dalis, neatsitraukianti net ramybės laiku – „Spotify“ miego grojaraščiai turi milijonus sekėjų, o anksčiau avangardinis požiūris į garsą tampa vis labiau įprastu.“ – apie miego muziką pasakoja I. Vaitkūnaitė.

Priešingai nei daugelyje panašaus pobūdžio renginių, „Naktinėje naktyje“ skambėjo ne vieno autoriaus nepertraukiamas ilgas kūrinys, o pasirodė 12 skirtingų kūrėjų, kurių muzika skyrėsi dinamika, tempu, atmosfera.

Koncertas „Naktinė naktis”. Kirtimų kultūros centro nuotr.

Muzika ramybei – tiesiai į namus

Kiekvieną sekmadienį, 21 val. KKC „Facebook“ paskyroje transliuojamos atskiros šio koncerto įrašų dalys. Anot I. Vaitkūnaitės, prasidėjus karantinui KKC komanda ėmė ieškoti naujų renginių, koncertų formatų, pritaikytų šiam laikotarpiui ir suprato, kad turi puikios medžiagos, kuri dar nebuvo niekur skelbta: „Namuose – paradoksalu – neretai yra pašalinių trukdžių, vyrauja kitokia rutina, tad nusprendėme transliuoti po vieną atlikėjo pasirodymą. Sekmadienio vakaras – labai tinkamas laikas nusiraminimui, poilsiui. Kadangi muzika pakankamai  rami ir atpalaiduojanti, pagalvojome, kad tai puikus metas paleisti susikaupusias emocijas, sulėtinti savaitės tempą ir atsipalaiduoti su muzika.“

Paklausta, kaip tokia miego muzikos „terapija“ gali padėti žmonėms karantino metu, I. Vaitkūnaitė pasakoja, kad tam yra ir moksliniai paaiškinimai: „Organizuodama „Naktinę naktį“ domėjausi neuromokslu  ir kaip smegenis veikia muzika. Išsiaiškinau, kad tiek miego metu, tiek būdraujant, smegenys reaguoja į garsus, o garsinė aplinka lemia savijautą, skatindama hormono oksitocino, siejamo su meilės, pasitikėjimo, rūpestingumo jausmais, išsiskyrimą. Oksitocinas gerina miego kokybę bei veikia raminamai. Manau ramybės siekis – natūralus ir būtinas karantino laikotarpiu, taigi kviečiame kuo daugiau klausytis muzikos.“

Anot jos, nors kiekvieno transliuojamo kūrinio muzika skirtinga, egzistuoja bendras vardiklis – tai muzika, pritaikyta netrukdyti klausytojui užsnūsti, skatinanti naviguoti tarp miego ir būdravimo, analizuojant savo pasąmonės ir sąmonės santykį ar tiesiog mėgaujantis garsu. Tačiau pašnekovė skatina nesuklysti – šiose  transliacijose skambanti muzika tikrai nėra labai monotoniška, nuobodi ar tinkanti vien miegui, kiekviename  pasirodyme atsispindi unikalus kūrėjo charakteris.

Kirtimų kultūros centro muzikos transliacijas galima sekti transliacijų renginyje „Facebook“. Artimiausia transliacija – balandžio 26 d. 21 val.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau