Portfolio peržiūros Vilniuje. Neformalūs pokalbiai apie fotografiją
Ar prisimenate – anksčiau nuotraukos buvo ryškinamos vonioje? Panašiai savo kadrus „ryškina“ „Portfolio peržiūrų“ svečiai. Įsitaisę iš senos vonios pagamintame krėsle fotografai pristato savo kūrybą ir apie ją pasakoja.
Keliskart per mėnesį hostelyje „Jamaika“ vykstančios „Portfolio peržiūros“ – tai dviejų fotografų Eugenijaus Barzdžiaus ir Pauliaus Peleckio organizuojama neformalių renginių serija. Jų metu žmonės, kurie įprastai yra už kadro – fotografijos profesionalai ir mėgėjai, – atsiveria kaip asmenybės: pristato savo darbus, kalba apie kūrybinį procesą, įkvėpimus, įtakas, nutikimus ir kitus dalykus, susijusius ne tik su fotografija. Kadangi mažiausiai dėmesio skiriama techninei šio vizualiojo meno pusei, susibūrimai pritraukia su fotografija tiesiogiai nesusijusius žmones.
„Pokalbiai su kiekvienu fotografu yra savaip unikalūs. Stengiamės įsigilinti į kiekvieno asmeninį kelią, kaip fotografija atsirado jų gyvenime, kaip vyko tobulėjimas. Klausimai vystosi iš kiekvieno autoriaus darbų serijų ar projektų, įpinant pasiruošimą, darbo procesą, aptariant sprendimų priėmimą ir kitus kūrybinius pasirinkimus, nepamirštant įvairiausių nutikimų bei asmeninių istorijų. Visuomet paliekame erdvės keliems klausimams iš auditorijos“, – pasakoja kiekvienoje peržiūroje fotografus kalbinantis E. Barzdžius.
„Karštojoje“ kėdėje pernai jau spėjo pasėdėti fotografai Tomas Terekas, Rytis Šeškaitis, Lina Aidukė, Mykolas Juodelė, Domantas Pipas, Reda Mickevičiūtė ir kiti. Iš viso surengta 16 susitikimų, iš kurių vienas įvyko Kaune, susikūrė naujas trumpesnių peržiūrų formatas pradedantiems bei besiformuojantiems fotografams.
Idėją suburti fotografus neformalioje aplinkoje E. Barzdžius parsivežė iš studijų užsienyje: „Studijavau Pietų Velso universitete, Niuporto mieste, kur buvo itin aktyvus fotografijos kursas su trimis specialybėmis ir didelis fotografijos studentų skaičius. Ten kolegos savo darbus rodydavo ne tik dėstytojams, bet ir aktyviai juos pristatinėdavo vieni kitiems, taip gaudami geros kritikos, nepatogių klausimų ir galimybę neformaliai socializuotis. Tad kiekvieną savaitę viename Niuporto bare susirinkdavo studentai, būdavo beveik sausakimša. Sulaukęs savo eilės gaudavai sceną su projektoriumi daugiausia 20 minučių. Per tiek laiko galėdavai pristatyti savo projektą ir atsakyti į susirinkusiųjų klausimus. Pats tai išbandžiau keletą kartų ir pamačiau, kad tokia patirtis yra svarbi net ir projekto formavimosi stadijoje.“2015-aisiais, sugrįžęs į Lietuvą, fotografas mėgino tokio paties formato susitikimus organizuoti Vilniuje, tačiau sekėsi sunkiai. „Per vienas pirmųjų „Portfolio peržiūrų“ susipažinau su Pauliumi, su kuriuo vėliau bendravome kituose fotografiniuose susitikimuose. Pernai sausį jis pasiūlė atgaivinti šią iniciatyvą. Aptarėme modelį, technines detales ir ėmėmės organizavimo. Taip viskas ir įsivažiavo“, – paaiškina fotografas.
„Portfolio peržiūrose“ pristatomi aktyvūs, tačiau dažnai nepastebėti, plačiajai visuomenei nežinomi autoriai. Taip pat ir tie, kurie dar ieško savęs. E. Barzdžius sutinka, kad vykdoma atranka yra gana subjektyvi. Fotografus organizatoriai atsirenka dviese: „Stengiamės neapsiriboti vien jaunimu ar tik pradedančiais. Lygiai taip pat yra aktyvių fotografų, kurie yra vyresni už mus pačius. Kolegų prašome pasiūlyti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, esame atviri.“
Dueto vizija – tapti aktyvia platforma, buriančia ir edukuojančia bendruomenę. „Tokioje grupėje matyčiau daugiau aktyvių žmonių, kurie imtųsi patys kalbinti kitus fotografus, apžvelgti parodas, galvoti apie platesnes edukacijos galimybes ir kitaip aktyvinti fotografijos veiklas veikiant visos šalies kontekste.“
Įvykusių Portofio peržiūrų pokalbių įrašus galima pažiūrėti organizatorių Youtube kanale. Daugiau apie iniciatyvą: „Facebook“ Portfolio peržiūros
Teksto autorė Auksė Podolskytė. Tekstas iš Neakivaizdinio Vilniaus žurnalo 5-ojo, pavasario numerio.
„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.