Parodoje apie Vokiečių gatvę – ir miesto budelio kardas, ir Vilniaus Didžiosios sinagogos vitražo stikliukai • Neakivaizdinis Vilnius

Parodoje apie Vokiečių gatvę – ir miesto budelio kardas, ir Vilniaus Didžiosios sinagogos vitražo stikliukai

2022 01 28 NaujienosRenginiai

Penktadienį Vilniaus muziejuje duris atvėrė paroda „Vokiečių gatvė“. Vieną seniausių miesto arterijų pristatanti paroda veiks nuo sausio 28 dienos iki liepos 3 dienos.

Prie parodos prisidėjo ir dabartiniai gatvės gyventojai

Apie gana trumpą Vokiečių gatvę Vilniuje kalbama ir rašoma daug ir seniai. Ji linksniuojama kaip brutalios sovietinės invazijos į Senamiestį auka, Didžiojo ir Mažojo Vilniaus žydų getų skiriamoji riba, svarbi miesto centro atkarpa, kurią reikia vienaip ar kitaip pertvarkyti. Šiandienos vilniečiams Vokiečių gatvė yra tokia sava, kad veikiausiai retas susimąsto, kodėl ši gatvė vadinasi būtent taip, kada ji atsirado ir kaip keitėsi jos kasdienybė.

Parodoje pasakojama plati ir spalvinga gatvės istorija. Tai, kad pagrindiniais parodos herojais taps gatvės žmonės, buvo sumanyta vos pradėjus šią kurti, tačiau septynis šimtmečius siekiančioje gatvės istorijoje kartais tekdavo gerai jų paieškoti.

„Mums buvo svarbu, kad rekonstruojant pokarinę gatvės istoriją dalyvautų gatvėje gyvenę ar gyvenantys žmonės. Tokiu būdu įtraukėme vietos gyventojus į parodos kūrimą“, – sako Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.

Išskirtiniai eksponatai ir istorijos

Paroda susideda iš aštuonių dalių. Skirtingose dalyse pasakojamos „vokiečių miesto“, evangelikų liuteronų, gatvės komercijos istorijos, taip pat gatvė pristatoma kaip laisvalaikio ir pramogų bei kultūros centras. Parodoje kalbama ir apie vaikystę bei nusikaltimus šioje miesto erdvėje, pristatoma gatvės sovietinė pertvarka, visiškai pakeitusi šios vietos veidą. Kai kurios temos kuratoriams pasirodė tokios plačios, kad jos pasitinka daugumoje parodos dalių, pvz. gatvėje ir jos prieigose gyvenusių žydų istorija.

Lankytojų laukia nuotraukos, garso ir vaizdo įrašai, neišlikusių gatvės pastatų maketai ar iliustracijos bei išskirtiniai eksponatai, kurių kitur nepamatysi. Čia eksponuojama iš rašytojo Icchoko Mero baldų pagaminta kito rašytojo, Marcelijaus Martinaičio spinta, taip pat – archeologų rasti stikliukai iš Vilniaus Didžiosios sinagogos vitražo, XIV a. valgytų figų ir vynuogių (!) likučiai ar Vilniaus budelio kalavijas.

Parodos kuratoriai – Vilniaus universiteto ir Vilniaus muziejaus istorikai bei menotyrininkai: Martynas Jakulis, Viktorija Kurienė, Jurgita Verbickienė, Aelita Ambrulevičiūtė, Rasa Antanavičiūtė, Povilas Andrius Stepavičius.

„Vokiečių gatvė“ tarsi pratęsia pirmąją, prieš beveik metus atidarytą Vilniaus muziejaus parodą. Joje pasakota apie pastatą, kuriame įsikūrė muziejus. Dabar Vokiečių gatvėje esantis muziejus plečia savo žvilgsnį ir siūlo vilniečiams susipažinti su visos gatvės istorija.

Apie Vilniaus muziejų

Vilniaus muziejus – sostinės pažinimo erdvė, miesto gyventojams ir svečiams pristatanti unikalius ir dar nežinomus, tačiau aktualius pasakojimus bei miesto istorijas.

Dinamiškas ir nuolat besikeičiantis, kaip ir pats miestas, muziejus kasmet pristato po 2–3 parodas, grįstas autentiškais miesto gyvenimo tyrimais. Išskirtinai Vilniui skirtas muziejus kviečia įdėmiau įsižiūrėti į mus nuolat supančią aplinką ir joje išvysti ką nors įdomaus ir netikėto.

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau