„Neakivaizdinio Vilniaus“ pabėgimo planas savaitgaliui į Trakų Vokę • Neakivaizdinis Vilnius

„Neakivaizdinio Vilniaus“ pabėgimo planas savaitgaliui į Trakų Vokę

Romantiška kelionė traukiniu, šviežiais kruasanais kvepiantis dvaras, žiedais apsipylęs parkas su pasivaikščiojimo takeliais – kas dar gali savaitgalį Vilniuje paversti ypatingesniu? Norintiems pailsėti nuo urbanistinių peizažų, „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą – „Trakų Vokė. Perlas Vilniaus karūnoje“.

Atgimusi Tiškevičių rezidencija. Nuotr. S. Žiūros

„Trakų Vokė yra neabejotinai šio vasaros sezono hitas. Ją labai lengva pasiekti autobusu arba traukiniu nuo Vilniaus – kelionė trunka tik apie 20 min. Naujuoju maršrutu po Trakų Vokę tęsiame „Neakivaizdinio Vilniaus“ miesto rajonų studijas, kurias itin pamėgo vilniečiai ir miesto svečiai“, – akcentuoja projekto „Neakivaizdinis Vilnius“ iniciatorė ir koordinatorė, Vilniaus savivaldybės Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyresnioji patarėja Sonata Griškienė.

Nemažai žmonių dažnai suabejoja, ar Trakų Vokė priklauso Vilniui.

„Trakų Vokės pavadinimas daugelį suklaidina. Iš tiesų, Trakų Vokė yra Vilniaus miesto dalis, o ne Trakų. Ji priklauso Panerių seniūnijai. O spėkite, kur įsikūrusi Panerių seniūnijos administracija? Ogi Trakų Vokėje – buvusiose dvaro rūmų arklidėse! Dabar yra pats geriausias metas atrasti Trakų Vokę. Po restauracijos atgimęs dvaras jau sutraukia daug vilniečių ir miesto svečių. Savaitgalį, ypač jei geras oras, prie kruasanų ir kavos čia nusidriekia nemaža eilutė. Dvaras kasdien tik gražėja, jame nuolat vyksta parodos, koncertai, renginiai“, – panirti į dvariško gyvenimo sūkurį kviečia maršruto sudarytojas gidas Andrius Pavelko.

Pro šimtamečius vartus įžengus. Nuotr. S. Žiūros

12 iš 14 naujojo maršruto stotelių yra susiję su dvaro sodyba: čia išvysite senesnius už rūmus vartus, sargo namelį su Tiškevičių herbu, grafų šeimos kriptą koplyčioje-mauzoliejuje, neobarokinio stiliaus arklides, vandens bokštą, kuriame kadaise kabojo varpas, požeminiu tuneliu su rūmais sujungtą virtuvės pastatą, kt. Įdomu, kad kadaise Vokės dvaras garsėjo Tiškevičių gaminamais ledais: melioniniais, žemuoginiais, avietiniais, citrininiais, apelsininiais, ananasiniais, kavos skonio. 

 

Pasak A. Pavelko, tenka pripažinti, kad, vienaip ar kitaip, šio Vilniaus rajono gyvenimas sukasi būtent apie dvarą. Tačiau Trakų Vokėje yra keli objektai, kurie nesusiję su juo, bet dėl to yra ne mažiau įdomūs. Pavyzdžiui, vienas jų – meteorologinis radaras, vienas iš dviejų tokios paskirties statinių, esančių Lietuvoje (kitas – Laukuvoje). Dar vienas išskirtinis objektas – geležinkelio tiltas per Vokės upę, aukštesnis už jį Lietuvoje yra tik Lyduvėnų tiltas (Raseinių r.). 

Tiltas per Vokės upę. Nuotr. A. Pavelko

Beje, ne vienas galbūt nėra buvęs Trakų Vokės dvare, tačiau matęs jį kine – filmuose „Jekaterina Didžioji“, „Karas ir taika“, „Laiškai Sofijai“ ar kituose. Maršruto sudarytojas atkreipia dėmesį, jog Tiškevičiai, planuodami rūmų statybą, buvo pasikvietę pasaulinio lygio žvaigždes – architektą Leandrą Markonį, vėliau kraštovaizdžio architektą Eduardą Fransua Andrė, – todėl dvaro rūmų kompleksas yra ne tik išskirtinis, bet ir labai kinematografiškas. Vykstant į Trakų Vokę svarbu viena – palikti namie laikrodį ir nusiteikti ilgesniam pasivaikščiojimui po parką ar dvaro apylinkes. 

Kviečiame registruotis į maršruto pristatymą su gidu:

* Gegužės 28 d., 12 val.: https://bit.ly/3BB69uK

* Gegužės 28 d., 15 val.: https://bit.ly/3InIIZJ

Svarbu: Į maršruto pristatymą Trakų Vokėje galima atvykti traukiniu iš Vilniaus traukinių stoties (išlipti Vokės stotyje), tarpmiestiniu autobusu Vilnius-Trakų Vokė arba miesto autobusu Nr. 51 (išlipti Eduardo Andrė stotelėje).

Maršrutas „Trakų Vokė. Perlas Vilniaus karūnoje“ savarankiškam pasivaikščiojimui ČIA ir mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ GooglePlay ir AppStore.

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau