Naujas maršrutas siūlo patirti senąjį Vilnių per paveikslus • Neakivaizdinis Vilnius

Naujas maršrutas siūlo patirti senąjį Vilnių per paveikslus

2023 09 24 MaršrutaiNaujienos

Kiekvienais metais ruduo nutapo vis kitokį Vilniaus paveikslą. O kaip dailininkų drobėse įamžintas senasis Vilnius? „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia panirti į spalvų ir atspalvių pasaulį ir patyrinėti miestą sekant žymiausių dailininkų pėdsakais su naujuoju maršrutu „Vilniaus potėpiai. Senojo miesto dailė ir dailininkai“. 

Romantišką, didingą, idilišką. Tokį senąjį Vilnių dažniausiai vaizdavo žymiausi XVIII a. pab.-XX a. pr. dailininkai. „Juk tai – Palemono, geležinio vilko legendomis apipinta Lietuvos didžiosios kunigaikštystės senoji sostinė su pilimis ir rūmais, svarbus religinis centras – Šiaurės Roma su dešimtimis bažnyčių, vienuolynų, koplytėlėmis, religinėmis procesijomis, taip pat miestas, prisiglaudęs prie gamtinių apylinkių, mažai paliestų civilizacijos“, – senojo miesto vaizdinių paletę apibūdina maršrutą sudaręs gidas Artūras Savko.

Maršrutas padės atrasti gražiausiai ištapytus Vilniaus kampelius. V. Ribokaitės nuotr.

Idėją temai jam pasufleravo ne tik jaunystėje lankyta dailė, bet ir sostinės galerijose, muziejuose eksponuojami paveikslai, kuriuose buvo galima atpažinti Vilnių. 

„Jie mane sužavėjo. O ėmus domėtis dailininkų ir dailės mecenatų biografijomis, kai kas dar ir gerokai nustebino. Keliomis intriguojančiomis istorijomis magėjo pasidalinti su Vilniaus tyrinėtojais, pavyzdžiui, kaip vienas žymus dailininkas namuose laikė bičių avilius, kaip paveikslai prisidėjo prie Valdovų rūmų atkūrimo arba koks dailės kūrinių kolekcininkas net yra gavęs dovanų salą Adrijos jūroje“, – intriguoja gidas.

Žvilgsnis į B. Rusecko butą. V. Ribokaitės nuotr.

3 km ilgio rudeninį pasivaikščiojimą Vilniaus Senamiesčiu galima pratęsti užsukant į miesto galerijas, ieškant dailininkų darbų, minimų maršrute. Visgi, kaip pažymi A. Savko, dalis kūrinių yra ne sostinėje, o Kauno, taip pat Varšuvos, Krokuvos muziejuose. Įdomu, kad norint išvysti vienus vertingiausių senųjų paveikslų Lietuvoje, tereikia žvilgtelėti aukštyn Vilniaus katedroje.

Dabartinis Vilnius M. Dobužinskio molberte. V. Ribokaitės nuotr.

Susidomėjusių Vilniaus pažinimu per dailę ateityje laukia ir antroji maršruto dalis. Ji supažindins su dailininkais, kūrusiais XX a., po Antrojo pasaulinio karo.

Maloniai kviečiame į maršruto pristatymus su gidu! Registruotis čia:

Nemokamą maršrutą „Vilniaus potėpiai. Senojo miesto dailė ir dailininkai” savarankiškiems pasivaikščiojimams rasite ČIA bei ir mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ GooglePlay ir AppStore.

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau