Naujas maršrutas siūlo pasivaikščioti po Rasas • Neakivaizdinis Vilnius

Naujas maršrutas siūlo pasivaikščioti po Rasas

2020 01 07 MaršrutaiNaujienos

Pagalvojus apie Rasas daugeliui tikriausiai prieš akis iškyla garsios šios gyvenvietės kapinės, kuriose ilsisi iškilios XIX–XX amžiaus pirmosios pusės asmenybės – Jonas Basanavičius, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Antanas Vivulskis ir kiti. Vis dėlto ši senamiesčio panosėje esanti miesto dalis turi daugiau įdomių objektų ir istorijų iš XIX amžiaus ar net seniau.

Vienas Juozapo Montvilos kolonijos Rasose namų. Artūro Žuko nuotr.

Vaikštant Balstogės, Vitebsko, Mielagėnų, Švenčionių ir Gervėčių gatvėmis gali užklupti jausmas, tarsi esate ne Lietuvoje. Jūsų nuojauta neklysta, nes įžengėte į Rasų koloniją, kurioje esantys namai iš tiesų primena Vakarų Europos kotedžus su sodais.  Šis gyvenamųjų namų kvartalas unikalus ne tik architektūra, bet ir inovatyviais socialiniais bei urbanistiniais sprendimais.

Atokiau nuo kitų kolonijos namų stovi prabangi generolo Aleksandro Mušnikovo vila (P. Višinskio g. 27), kurios stogą puošia šveicariškojo stiliaus detalės. Artūro Žuko nuotr.

Tiesa, Vilniuje yra dar keturios visuomenininko, filantropo ir Žemės banko direktoriaus Juozapo Montvilos inicijuotos kolonijos, tačiau Rasose esantis gyvenamųjų namų kompleksas išsiskiria dydžiu ir, kaip teigiama, „fundatoriui“ patiko labiausiai. Sekdami maršrutą toliau pasigrožėkite šaltuoju metų laiku nuo Liepų kalno atsiveriančia puikia panorama ir sužinokite, kur stovėjo legendinė karčema „Geležinė trobelė“.

Neakivaizdinis Vilnius kviečia keliauti naujuoju Rasų maršrutu. Elektroninę jo versiją rasite čia, o popierinę – Vilniaus turizmo informacijos centruose.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau