Nakties ir dienos garso takelis • Neakivaizdinis Vilnius

Nakties ir dienos garso takelis

2024 05 22 AsmenybėsNaujienos

Kas rūpinasi garsiniu Vilniaus nakties ir dienos fonu? Tyrinėdama jį nukeliauju į „Radio Vilnius“ patalpas Naujamiestyje. Tai nepriklausomas, visą parą Vilniaus garsus transliuojantis bendruomenės interneto radijas, subūręs daugelį didžėjų. Čia sutinku didžėjų duetą „Local girls“, tarpdisciplinines menininkes Kotryną Briedytę ir Ekviliną Milaševičiūtę. Kotryna yra „Radio Vilnius“ bendraįkūrėja bei kultūros ir muzikos erdvės „gallery 1986“, veikiančios buvusioje gamykloje, komunikacijos vadovė. Ekvilina – fotografė, vystanti ir edukacinę veiklą.

Didžėjės K. Briedytė ir E. Milaševičiūtė derina muziką su socialinėmis žinutėmis. Lauros Jaraminaitės nuotr.

Merginos susipažino studijuodamos fotografiją ir medijos meną Vilniaus dailės akademijoje. „O duetas „Local girls“ gimė „Vilniaus galerijų savaitgalį“, per grupinę parodą „A Dream“, – pasakoja Ekvilina. – Net mūsų pavadinime užkoduotas lengvas svajingumas ir naivumas, kurio lydimos ir pradėjome groti. Iš pradžių vietiniame bare dalinomės mėgstama muzika su bičiuliais. Abi tada buvome panirusios į labiau selektyvią, eksperimentinę, kiek lėtesnę muziką. Dabar šia muzikos kryptimi dalinamės savo kuruojamoje radijo laidoje, per parodų atidarymus ir pamažu jaukinamės klubinę erdvę bei šokių muziką.“ 

Pasakodamos apie savo karjeros pradžią, merginos pabrėžia, kad kai prieš šešerius metus pradėjo groti, didžėjavimas Lietuvoje buvo gana homosocialus užsiėmimas, tačiau situacija keičiasi: „Pamažu randasi lyčių balansas, tačiau visgi Vilniaus scenoje norėtųsi dar daugiau įtraukties.“ 

Paklaustos, kuo sužavėjo didžėjų veikla, abi dueto narės mini ryšį su auditorija per muziką. „Berods, DJ Spooky pasakė, kad didžėjus yra archetipinė figūra, egzistavusi per visą žmonijos istoriją, – didžėjumi gali būti bet kuris žmogus, derinantis socialinę situaciją su muzika. Manau, kad mus kaip duetą ir žavi būtent šis aspektas, o kartais ir tų minėtų socialinių situacijų sukėlimas tam tikru garsiniu impulsu ar sociopolitinę aplinką komentuojančiu kūriniu“, – darbo niuansus atskleidžia Kotryna. 

Ir abi iš karto mane taiso, kad didžėjavimo nepavadintų profesija, labiau hobiu ar saviraiškos medija. Pliusai – auditorijos grįžtamasis ryšys ir vis dar atrandami nauji žanrai, formatai. 

Neriant giliau į Vilniaus naktinį gyvenimą, abi merginos jį apibūdina kaip turtingą ir spalvingą. Vilnius gali didžiuotis, kad vietinė muzikos scena sparčiai auga ir turime daug jaunų, perspektyvių talentų, kuriuos seka ir užsienio muzikos bendruomenė. „Vilniuje klausytojai turi nemažai pasirinkimų, o prie pultų kiekvieną savaitgalį stoja ne tik talentingi vietiniai didžėjai, bet tarptautinės žvaigždės, – pasakoja Ekvilina. – Taip pat labai smagu matyti dieną vykstančius šokių renginius, pavyzdžiui, populiarūs vasarą Kūdrų parke „Opium Pieva“ ar Simo Slabačiausko kuruojami „Solresol“.“       

Toliau diskutuodamos apie Vilniaus garsus, atkreipiame dėmesį, kaip naktinis gyvenimas prikelia naujam gyvenimui apleistas miesto erdves bei suteikia daugiau laisvės kūrėjams. „Kažkur skaičiau, kad šokių aikštelės yra nakties atsakas į apleistų miesto vietų mirtį. Manau, kad apleistų pastatų atgimimas kaip kultūros erdvių – klubų, kūrybinių studijų ar koncertinių salių – yra gana natūrali ir jau ilgai gyvuojanti tendencija. Taip pat tai puikus būdas miestui skatinti kūrėjų veiklą, turizmą bei naktinę ekonomiką“, – dalinasi Kotryna ir prideda, kad tą jau įrodė ne vienas pavyzdys: „gallery 1986“, Lukiškių kalėjimas ar kultūros centras „SODAS 2123“.

Straipsnio autorė – Toma Vidugirytė

Straipsnis yra iš žurnalo ,,Neakivaizdinis Vilnius” 21-ojo numerio.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau