Modernaus Vilniaus gidas • Neakivaizdinis Vilnius

Modernaus Vilniaus gidas

2020 02 28 MaršrutaiVietos

Vilnius – tai ne vien baroko grožis, siauros Senamiesčio gatvelės ar šimtmečius menanti istorija. Vilniuje kyla moderni miesto architektūra, kuriama šiuolaikinė kultūra ir ugdomi meno talentai, neretai tampantys garsūs pasaulyje. Verta atrasti ir atidžiau pasidairyti po erdves, kuriose sukaupti didžiausi modernaus ir šiuolaikinio meno lobiai, susipažinti su Lietuvos ir pasaulio meno tendencijomis, rasti bendraminčių ir tiesiog gerai praleisti laiką pasisemiant naujų idėjų. Modernaus Vilniaus gidas pasiūlys apsilankyti ne tik jau garsiose modernaus ir šiuolaikinio meno erdvėse, bet ir supažindins su netradicinėmis meno vietomis. Atnaujintą Modernaus Vilniaus gidą galite atsiųsti čia arba pasiimti Vilniaus turizmo informacijos centruose.

Nacionalinė dailės galerija

Pirmasis po nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje atidarytas daugiafunkcis meno ir kultūros centras – didžiausia Dailės galerija, atskleidžianti Lietuvos dailės ryšius su kitų pasaulio šalių kultūra ir ugdanti vizualiojo meno suvokimo kultūrą. Pastatas, 1980 m. suprojektuotas žymių lietuvių architektų Gedimino Baravyko ir Vytauto Vieliaus, atgimęs naujam gyvenimui yra įspūdingas vėlyvojo modernizmo Lietuvos architektūros pavyzdys. Nuolatinėje ekspozicijoje pristatoma modernioji ir šiuolaikinė XX ir XXI a. Lietuvos dailė, skulptūra, grafika, fotografija, objektai, instaliacijos, videomenas. Tai aktyvios komunikacijos erdvė, kurioje žiūrovai susipažįsta su nuolatine ekspozicija, parodomis, dalyvauja kultūros renginiuose, paskaitose ir edukacinėse programose. Čia saugoma per 46 tūkstančiai eksponatų, veikia didžiausias Lietuvoje informacijos apie XX–XXI a. Lietuvos dailininkus archyvas bei biblioteka-skaitykla. Edukacijos centre rengiamos dailės pamokos, ekskursijos, paskaitos, susitikimai su Lietuvos ir užsienio dailininkais.

Nacionalinė dailės galerija

Vytauto Kasiulio dailės muziejus

Muziejus įsikūręs istoriniame Vilniaus mokslo bičiulių draugijos pastate. 2013 m. jį renovavus, atnaujinus ir pritaikius prie šiandienių visuomenės poreikių, įkurta išskirtinė išeivijos meno erdvė. Muziejuje nuolat atnaujinama Paryžiaus meno aplinkoje po Antrojo pasaulinio karo įsitvirtinusio dailininko Vytauto Kasiulio (1918–1995) kūrinių ekspozicija, pristatanti dovanotą menininko palikimą. Periodiškai rengiamos tarptautinės parodos, lankytojai supažindinami su Lietuvos egzilio menininkų kūrybos atodangomis, taip pat ir su XX a. Vilniaus meno tradicijomis. Veikia edukacinis centras, rengiamos ekskursijos, vyksta paskaitos, konferencijos, koncertai, kūrybiniai plenerai, kiti kultūros renginiai.

Šiuolaikinio meno centras

Didžiausias šiuolaikinio meno centras Baltijos šalyse, skatinantis Lietuvos šiuolaikinio meno raidą ir integraciją į pasaulinį kontekstą, pristatantis visuomenei naujausias šiuolaikinio meno tendencijas, inicijuojantis naujus meninius projektus ir priimantis keliaujančias parodas. Modernistinės architektūros pastate pristatomas naujausias, aktualiausias menas ir retrospektyvinės XX–XXI a. meno parodos, muzikos, šokio, mados, kino, animacijos renginiai, veikia Jurgio Mačiūno fluxus kabinetas, kino salė, atvira neformali ŠMC skaitykla. Ypač populiarus ir reikšmingas organizuojamas renginys – Baltijos tarptautinio meno trienalė, vienijanti šiuolaikinius Baltijos šalių kūrėjus. ŠMC ypatingas traukos centras, nes jame užgimsta ir yra įgyvendinamos naujausios menininkų, kuratorių bei kitų šiuolaikinio meno proceso dalyvių idėjos.

Šiuolaikinio meno centras. Justino Krilavičiaus nuotr.

Šiuolaikinio meno centro skulptūrų kiemas

Architektas Vytautas Čekanauskas nuo pat ŠMC atidarymo norėjo šią teritoriją skirti būtent skulptūroms. Kiemas po atviru
dangumi priglaudžia menininkų erdvines iniciatyvas, išryškindamas architektūrinio ansamblio – vertingo paveldo objekto
– vientisumą ir išbaigtumą. Šiuo metu ekspozicijos erdvėje pristatoma menininkų Antano Gerliko, Donato Jankausko, Žilvino
Landzbergo, Mindaugo Navako ir Pakui Hardware skulptūrų paroda, o vasaromis čia vyksta renginiai ir kino seansai.

MO muziejus

Tai naujausias privatus miesto muziejus, sukaupęs daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio lietuvių vaizduojamojo meno kūrinių nuo 1960 m. iki šių dienų. Ši ryški, aktyvi Vilniaus kultūrinė erdvė – steigėjų Danguolės ir Viktoro Butkų dovana miestui, kviečianti susipažinti su beveik 300 lietuvių menininkų. Du kartus per metus keičiamose teminėse muziejaus parodose kolekcijos kūriniai bus papildomi užsienio kūrėjų darbais. Muziejus – puiki vieta atrasti, sulaukti įkvėpimo, sužinoti ką nors naujo. MO muziejaus pastatas – vienas ambicingiausių architektūros projektų. Pastatą kūrė žymus architektas Danielis Libeskindas, tad pats muziejus atrodo kaip meno kūrinys. Jis kviečia žmones bendrauti ir leisti laiką meno apsuptyje. Muziejuje sudaromos įvairios galimybės pažinti ir patirti meną: čia veikia skaitykla, parduotuvė ir kavinė, organizuojami edukaciniai renginiai, reguliarūs kino seansai, pokalbiai ir diskusijos.

MO Muziejus. Norbert Tukaj nuotr.

MO Skulptūrų sodas

MO skulptūrų sodas, terasos ir visos aplink muziejų esančios viešosios erdvės yra skirtos susitikti, bendrauti, ramiai skaityti ar tiesiog mėgautis meno kūriniais. MO skulptūrų sode ir pietinėje pastato pusėje įsikūrusios nacionalinės premijos laureatų – Mindaugo Navako, Petro Mazūro, Ksenijos Jaroševaitės, Vlado Urbanavičiaus – skulptūros. Skulptūrų sodas – tai svarbus muziejaus sumanytojų Viktoro ir Danguolės Butkų kolekcionuojamo laikotarpio ir jo autorių kūrybos atspindys. MO muziejaus pastato ir skulptūrų sodo ansamblis skatina prasmingo laisvalaikio idėją ir kviečia burtis bendruomenę.

Samuelio Bako muziejus

Tai išskirtinė vieta atrasti litvakų paveldą. Čia eksponuojama per šimtas tapybos darbų, padovanotų Lietuvoje gyvenusio Samuelio Bako, ir ypač svarbi XIX a. Vilniaus žydų bendruomenės knyga, kurios puslapiuose devynmetis Samuelis paišė gyvendamas Vilniaus gete. Pasaulyje pripažinimo sulaukęs dailininkas, pirmąjį savo vardo muziejų nusprendė įkurti gimtinėje
– Vilniuje. Samuelis Bakas per 70 metų trunkantį kūrybinį kelią sukūrė savitą simbolių kalbą ir stilių, vadinamą alegoriniu realizmu. Paveiksluose atsispindi dailininkui svarbios Vilniaus vietos, geto gyvenimo kasdienybė. Vaizdo gidas puikiai perteikia garsiojo dailininko kūrybą, kupiną metaforų. Čia galima rasti ir paties dailininko biografijos detalių. Muziejuje suaugusiesiems ir vaikams rengiamos edukacinės dirbtuvės apie dailininką ir žydų paveldą.

Open Gallery

Unikali nemokama meno galerija po atviru dangumi naujam gyvenimui prikelia buvusias apleistas miesto teritorijas. Industrinėje erdvėje ant fabrikų sienų naujai atgimsta Lietuvos ir užsienio menininkų darbai – instaliacijos, skulptūros, performansai, nekomercinio kino seansai. Čia skleidžiasi urbanistinė kultūra ir atgaivinamas industrinis Vilniaus veidas. „Open gallery“ organizuojamos netradicinės ekskursijos yra atviros visiems; nuolatinė ekspozicija nuolat papildoma gatvės meno darbais ir instaliacijomis, pasaulyje garsių menininkų darbai, atskleisdžia dar nematytą Lietuvos sostinės veidą.

Open Gallery

Galerija „Meno niša“ 

Tai viena iš lyderiaujančių šiuolaikinio meno galerijų Lietuvoje. Čia eksponuojamas profesionalus šiuolaikinis menas, pristatomos garsių Lietuvos menininkų ir kylančių jaunų kūrėjų parodos. Dažniausiai galerijoje „Meno niša“ pamatysite tapybą, skulptūrą ir videomeną. Galerija organizuoja tarptautinius meninius projektus, pristato užsienio kūrėjus, rengia susitikimus su menininkais ir edukacines programas. „Meno niša“ yra tarptautinės meno mugės „ArtVilnius“ organizatorė, taip pat galerija Lietuvos kūrėjams atstovauja užsienio meno mugėse.

Galerija „Arka“

Galerija „Arka“ – didžiausia Lietuvos dailininkų sąjungos galerija, įkurta 1990 m. Eksponuoja modernų šiuolaikinį meną, atstovauja jaunų kūrėjų, menininkų bei kuratorių interesams ir savo kūrybine veikla atspindi Lietuvos meno aktualijas. Rengia ir dalyvauja įvairiuose kultūros projektuose, vykdo profesionalaus meno sklaidą ir plėtrą. „Arka“ – tai atvira terpė naujoms idėjoms, iniciatyvoms, šiuolaikiniams, netradiciniams profesionalaus meno reiškiniams ir veikloms.

Dailininkų sąjungos galerija

Tai viena seniausių profesionalaus meno galerijų Vilniuje, siekianti dinamiškai veikti modernaus ir šiuolaikinio meno lauke, atstovauti profesionalių menininkų, kuratorių ir kritikų interesams, stimuliuoti meninę kūrybą ir jos refleksiją Lietuvoje bei svetur. Galerija bendradarbiauja su pripažintais kūrėjais, jaunais, perspektyviais menininkais ir menotyrininkais; vykdo bendrus projektus su kitomis kultūros institucijomis Lietuvoje ir Europoje.

Galerija „Arka”. Giedriaus Akelio nuotr.

Pamėnkalnio galerija

Judrioje sankryžoje įsikūrusi Pamėnkalnio galerija yra viena seniausių galerijų Lietuvoje, nuo 1960 m. visuomenei pristatanti profesionalių Lietuvos ir užsienio menininkų kūrybą. Galerija ne tik rengia vizualaus meno parodas, bet ir užsiima knygų leidyba, įgyvendina socialinius bei edukacinius meno projektus. Šioje erdvėje galima pamatyti ypač daug jaunų, perspektyvių kūrėjų parodų, įsigyti patikusių meno kūrinių.

Galerija „Vartai“

Didžiausia privati galerija Lietuvoje pristato įvairų ir savitą šiuolaikinį meną, neapsiribodama konkrečiomis medijomis. Čia galima išvysti tapybos, fotografijos, garso ir vaizdo meno ekspozicijų, klausytis koncertų. Iš anksto susitarus, parodas pristato galerijos menotyrininkas. Tarptautinėje meno scenoje galerija „Vartai“ atstovauja Baltijos šalių kūrėjams.

Vilniaus vaikų ir jaunimo galerija

Tai netradicinė kultūros vyksmo erdvė Vilniaus panoramoje. Galerijoje pristatomi tiek jaunųjų menininkų darbai, tiek profesionalų kūryba, kuri dažnai būna orientuota būtent į mažuosius lankytojus. Galerijoje vyksta kūrybinės edukacijos, kino filmų peržiūros, koncertai, užsiėmimai visai šeimai. Kūrybiškumo inkubatorius „GALERIUKAS“ tai edukacijų programa vaikams nuo 3 metų, kur skatinama vaikų saviraiška, ugdomas kūrybiškumas, emocinis intelektas, estetikos pojūtis, skiepijamos bendražmogiškos vertybės.

Pamenkalnio galerija. Skaistės Raudonytės nuotr.

Galerija „Terra recognita“

Galerija „Terra recognita“ yra išskirtinio braižo menininko Sauliaus Vaitiekūno – darbų galerija. Jo kūrybinėje biografijoje neatsiejamai dera skirtingos raiškos formos – mažoji akmens ir metalo plastika, juvelyrika, monumentalūs skulptūriniai objektai, kurie galerijos erdvėje tampa vienos, kintančios instaliacijos dalimi. Kūnui ženklinti skirti darbai iš jūros nugludinto akmens, titnago ir sidabro čia virsta „ritualiniais reikmenimis“, votais, laikrodžiais, papuošalais. Monumentalios ir konceptualios instaliacijos į galerijos erdvę sugrįžta lyg į namus, siekiant žiūrovą sudominti ne vienu objektu, o visuma, galerijos erdve, tampančia autentišku, savarankišku meno kūriniu.

Galerija „Artifex“

Artifex yra Vilniaus dailės akademijos tekstilės galerija Vilniuje. Čia eksponuojamos akademijos darbuotojų, studentų ir svečių iš viso pasaulio darbų parodos, bendri projektai. Svarbiausias „Artifex“ dėmesio objektas yra medžiagiškumas, suprantamas visomis refleksyviosiomis ir fizinėmis prasmėmis, čia vyksta meniniai projektai, įvairiais būdais – nuo garsų iki audinių, nuo objektų iki tekstų, nuo minties iki veiksmo. Taip siekiama iš naujo perteikti tekstilės meną kūrybiškais ir netikėtais būdais.

Galerija „Kunstkamera“

Meno galerija „Kunstkamera“ – nauja meno kūrinių erdvė, kurioje pristatomi žymiausi Lietuvos klasikai, šiuolaikinio meno kūrėjai ir išeivijos autoriai, litvakai. Nemažai dėmesio skiriama fotografijai. Galerija atstovauja tokiems autoriams kaip Pranas Gailius, Linas Katinas ir daug kitų. Čia taip pat veikia ir Meno istorijos mokykla (MIM).

Galerija „Vartai“. Džojos Barysaitės nuotr.

Galerija (AV17) 

Galerija bendradarbiauja su gerai žinomais konceptualiosios skulptūros ir juvelyrikos kūrėjais, daug dėmesio skiria perspektyvių jaunų menininkų kūrybiniams ieškojimams pristatyti. Čia organizuojami neformalūs susitikimai su kūrėjais, rengiamos paskaitos, kūrybinės dirbtuvės, o tarptautiniai parodų mainų projektai plečia šiuolaikinio meno suvokimą ir kviečia atidžiau pasidairyti po erdvinio meno pasaulį.

Literatų gatvė

Kadaise Literatų gatvės pradžioje gyveno rašytojas, poetas Adomas Mickevičius, o šiandien Literatų gatvė yra viena įspūdingiausių miesto gatvių, tapusi netradicine galerija, kuri keičiasi visą parą. MO muziejus savo veiklą pradėjo 2009 m. Vilniuje, Literatų gatvės 8-ajame name, tad ir pirmas tuo metu „muziejaus be sienų“ – projektas vyko čia pat. Jo tikslas – atgaivinti Literatų gatvę, tvirčiau susieti su Vilniuje gyvenusiais, kūrusiais literatais, su užsienio rašytojais, vienaip ar kitaip susijusiais su Lietuva.

Galerija „Kairė-dešinė“

Vilniaus grafikos meno centro (VGMC) galerijoje „Kairė-dešinė“ rengiamos meno parodos ir projektai, visuomenei pristatantys vietinių ir užsienio grafikų, fotografų, tapytojų, šiuolaikinio meno atstovų kūrybą, rengiamos konferencijos ir seminarai menininkams. Per veiklos dešimt metų VGMC inicijavo ir dalyvavo daugelyje pavienių bei tęstinių meno projektų, bendradarbiauja su užsienio meno institucijomis ir menininkais.

Literatų gatvė

VDA parodų salė „Titanikas“

Vilniaus dailės akademijos muziejui priklausančioje Parodų salėje dažniausiai glaudžiasi studentų, absolventų, dėstytojų parodos, vyksta kūrybinės dirbtuvės ir konferencijos. Čia nuolat siaučia eksperimentiniai vėjai, eksponuojami „Jaunojo tapytojo prizo“ ir „Jaunojo dizainerio prizo“ konkursantų darbai, vyksta performansai, kviečiami jauni užsienio menininkai.

Užupio menų inkubatorius

Unikali Užupio dvasia kviečia menininkus ir lankytojus į dialogą pirmajame meno inkubatoriuje Baltijos šalyse. Čia, name ir kieme šalia Vilnios upės, vyksta kūrybiniai ieškojimai, reziduoja menininkai iš viso pasaulio, verda meninės bendruomenės gyvenimas. Neformalioje aplinkoje gimsta šiuolaikiniai kūriniai, o instaliacijų ir skulptūrų nusėtas kiemas – tarsi galerija po atviru dangumi.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Užupyje įsikūręs avangardinio meno centras kaupia ir saugo Fluxus judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno bei avangardinio kino krikštatėviu tituluojamo Jono Meko kūrybinį palikimą, eksponuoja ir populiarina Fluxus judėjimo menininkų darbus ir pristato dabar šia dvasia kuriančių menininkų, dirbančių kino, video, kompiuterinio meno ir mišrių žanrų srityse, darbus. Šiame centre menas gyvas, kuriamas čia ir dabar, galbūt kada nors taip pat virsiantis avangardo istorija.

VDA parodų salė „Titanikas”

Galerija „Menų tiltas“

Modernaus ir šiuolaikinio meno galerija „Menų tiltas“ teikia ypatingą dėmesį XX-XXI a. užsienio lietuvių dailininkų kūrybai. Bendradarbiaudama su Rūta Jusionyte, Vyteniu Lingiu, Vytauto Kasiulio, Prano Lapės, Prano Gailiaus artimaisiais Prancūzijoje galerija rengia šių menininkų parodas, atstovauja Europoje žinomiems Serge Labegorre, Gérard Stricher, Marc Petit, Robert Sabociński, Nicolas Gasiorowski, Cristine Guinamand, Marc Krüger, Niyaz Najafov, Olivier de Sagazan, Johan van Mullem, Jean-Louis Nehlich ir kitiems menininkams.

Meno pažinimo centras „Tartle“

Vieną didžiausių privataus meno kolekcijų Baltijos šalyse sukaupęs meno pažinimo centras „Tartle“ kviečia į Lietuvos istoriją pažvelgti pro meno prizmę. Ekspozicija supažindina lankytojus su nacionalinės dailės klasika tapusiais kūriniais ir sudaro galimybę interpretuoti šalies kultūrinį paveldą iš naujos perspektyvos. Centro tikslas – puoselėti, surinkti ir grąžinti į Lietuvą po pasaulį išbarstytą kultūrinį bei istorinį lituanistinį paveldą, o svarbiausia – padaryti jį prieinamą visuomenei. Būtina išankstinė registracija.

Edukacijos ir rezidencijų centras „Rupert“

Tai viena žinomiausių šiuolaikinio meno rezidencijų Europoje, kasmet čia įgyvendinti meno projektų atvyksta kūrėjai iš viso pasaulio. „Rupert“ dirba ir su perspektyviais Lietuvos menininkais, dauguma jo edukacinės programos alumnų dabar yra tarptautiniu mastu pripažinti, žinomi Lietuvos jaunosios kartos kūrėjai. Įsikūręs prie 2-ojo Valakampių paplūdimio, „Rupert“ atviras visuomenei – kiekvieną mėnesį kviečia apsilankyti nemokamose filmų peržiūrose, paskaitose, diskusijose, kūrybinėse dirbtuvėse, atvirose menininkų studijose ir kitose veiklose.

Galerija „Menų tiltas“. Joanos Suslavičiūtės nuotr.

Mobili galerija „The Rooster Gallery“ 

„The Rooster Gallery“ – viena aktyviausių Lietuvos meno scenos ir rinkos dalyvių. Tik su jaunosios kartos menininkais dirbanti galerija jau dešimt metų populiarina jaunąją tapybą, ieško perspektyviausių talentų ir reprezentuoja šiuolaikinės tapybos tendencijas. Nuosekli galerijos tarptautinė veikla ir užmegztas platus kontaktų tinklas paskatino ne vieno jauno tapytojo tarptautinį pripažinimą. Galerija yra mobili, dažnai keičia parodų erdves, konkretus adresas skelbiamas interneto svetainėje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau