Likimų labirintais po Bernardinų kapines. „Non omnis moriar“ (Ne visas mirsiu) • Neakivaizdinis Vilnius

Likimų labirintais po Bernardinų kapines. „Non omnis moriar“ (Ne visas mirsiu)

2023 10 24 MaršrutaiNaujienos

Sakoma, kad po kiekvienu miestu yra kitas miestas – mirusiųjų. Artėjant Visų šventųjų dienai ir Vėlinėms, aplankykite vienas seniausių Vilniaus kapinių. Naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas padės jums surasti čia amžino poilsio atgulusias žymias Vilniaus asmenybes ir sužinoti apie jų likimus, jas atminti ir pagerbti. Ne be reikalo lotyniškas užrašas ant Bernardinų kapinių vartų byloja: „Non omnis moriar“ (Ne visas mirsiu) – nuo nebūties gali išgelbėti tik prisiminimai apie palikusius šį pasaulį.

Bernardinų kapinių Užupyje istorija prasidėjo prieš 200 metų. Vilniuje, kaip ir kituose Europos miestuose, XIX a. pr. nebeliko kapinių miesto teritorijoje. Mieste veikusi vokiečių Šv. Martyno Romos katalikų kongregacija prie Šv. Onos bažnyčios kreipėsi į miesto administraciją leidimo steigti naujas kapines. Leidimas buvo suteiktas, ir 1810 m. spalio 2 d. Bernardinų kapinėse atgulė pirmas miestietis Antanas Skimburovičius. Bernardinų vardu kapinės buvo pavadintos todėl, kad jas tuo metu administravo Vilniaus Bernardinų bažnyčia. Kapinėse iškilo kolumbariumai, 1827 m. – ir kapinių koplyčia. Dabartinį vaizdą kapinės įgavo 1861 m., kai joms buvo priskirtas naujas žemės sklypas. 

Bernardinuose – žymių vilniečių likimų pėdsakai. Nuotr. D. Jokūbaičio

Devyneriais metais už Rasų kapines jaunesniuose Bernardinuose ilsisi nusipelnę vilniečiai. Gido Donato Jokūbaičio sudarytame maršrute „Likimų labirintais po Bernardinų kapines“ – 19 atminties istorijų apie Adomo Mickevičiaus dėstytoją Leoną Borovskį, žymius fotografus Stanislovą Filibertą Flerį ir Juozapą Čechavičių, dailininkus Kanutą ir Boleslovą Ruseckus, Aleksandrą ir Vincentą Sledzinskius, vieną iš pirmųjų orlaivių piločių moterų Europoje Janiną Dluską, mokslininkus, medikus ir kt. Taip pat čia ilsisi paskutinis iš Norvaišų giminės Pranciškus Milikontas Norvaiša, filosofijos daktaras, teologas, išgarsinta Kristinos Sabaliauskaitės romano „Silva rerum IV“.

Su maršruto pagalba sužinosite, kieno kapą puošia vienas gražiausių Bernardinų kapinių paminklų „Ramybės angelas“, garsaus Varšuvos skulptoriaus L. Vasilkovskio darbo kopija, pagaminta R. B. Liubanovskio dirbtuvėse Varšuvoje.

Kapinių ramybę saugo akmeninis angelas. Nuotr. D. Jokūbaičio

Ypatingą atmosferą Bernardinų kapinėse sukuria ne tik seni akmeniniai paminklai, samanomis nukloti antkapiai, koplyčia, bet ir kiekvieną pavasarį pražystantys žydrų gėlyčių – scylių – kilimai, sutraukiantys gausius lankytojus. 

Pavasarį Bernardinų kapines užlieja žydinčių scylių jūra. Nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės

„Neakivaizdinio Vilniaus“ platformoje taip pat galite rasti maršrutą „Rasų kapinių istorijos“, maršrutą po Antakalnio kapines „Menininkų kalnelis – kultūros istorijos pasakotojas“, straipsnį „Pasivaikščiojimas po Saulės kapines“

Kviečiame registruotis į maršruto „Likimų labirintais po Bernardinu kapines“ pristatymus su gidu: 

Spalio 28 d., 11val., – https://bit.ly/3tAHuWn;  

Spalio 28 d., 14 val., – https://bit.ly/4982dBs.  

Maršrutą „Likimų labirintais po Bernardinu kapines“ savarankiškiems pasivaikščiojimams galite rasti ČIA.

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau