Kur slepiasi Vilniaus „puntukai“ • Neakivaizdinis Vilnius

Kur slepiasi Vilniaus „puntukai“

2022 10 04 MaršrutaiVietos

12 „akmeninių“ istorijų. Tiek aptiksite naujajame „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrute „Vilniaus akmenys. Dideli, bet nepastebimi“. Nustebsite, kiek masyvių riedulių praeinate galbūt kasdien, tačiau iki šiol jų tarsi nematėte: nuo akmens, žyminčio Tiškevičių ekspediciją Nerimi, iki akmenų Vilniaus gimtadienio, upelio ar pagonių šventyklos garbei.

Tautos namų akmuo. Nuotr. A.Pavelko

„Mes, matyt, įpratę atkreipti dėmesį į pastatus, skulptūras – tai, ką sukuria ir pastato žmogus. O akmenys, kaip ir medžiai, mums tikriausiai atrodo tarsi natūrali gamtos ar miesto dalis, ir mes į juos ne visada atkreipiame dėmesį. Akmenys mane visada domino. Man gražu, kai senų namų pamatuose matau atsikišusius stambius akmenis, patinka ieškoti, kur dar mieste yra išlikę akmeniniai grindiniai. Kažkada pastebėjau, kad akmenų Vilniuje yra ne taip jau mažai ir iš jų būtų galima sudėlioti ekskursiją“, – atskleidžia maršrutą sudaręs gidas Andrius Pavelko.

Per pusantros valandos jis siūlo įveikti apie 12 kilometrų ir atrasti akmenį, menantį Vilniaus 650-metį, arba XV a. akmenį su išraižytais Gediminaičių stulpais – jis kadaise galėjo žymėti didžiojo kunigaikščio žemių ribas Vilniaus apylinkėse.

Akmuo Vilniaus 650-mečiui paminėti. Nuotr. V.Ribokaitės

 

Įdomūs akmenys – ir greta bažnyčių. Štai, seniausios miesto barokinės Šv. Kazimiero bažnyčios fasado sienoje ir šiandien matomas milžiniškas akmuo. Pasakojama, kad jį iš Antakalnio atvilko net 700 žmonių! O šalia Šv. Rapolo bažnyčios stovi akmuo, inkrustuotas iš metalo lietais žolynais. Šis paminklas skirtas monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui, ilgamečiam Vilniaus arkikatedros bazilikos klebonui, politiniam kaliniui ir tremtiniui, Vilniaus garbės piliečiui, atminti. Jis Šv. Rapolo bažnyčioje tarnavo vikaru ir netgi kurį laiką joje gyveno, įsirengęs kuklų kambarėlį.

 

Paminklas monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui. Nuotr. A.Pavelko

„Netikėčiausi rasti akmenys, ko gero, buvo K. Sirvydo skvere. Pro juos gali 100 kartų praeiti ir nepastebėti lentelės, skelbiančios, kad šie akmenys čia išbarstyti ne šiaip sau. Dar įdomus atradimas buvo Lurdo arba Aukuro akmuo prie Valdovų rūmų. Mėgstu tyrinėti senas Vilniaus nuotraukas ir ne vieną kartą akis užkliuvo už nuotraukų, kur žmonės fotografuojasi prie šio akmens. Tad akmenys mums gali papasakoti įdomių istorijų apie miestą –  apie svarbius įvykius, jų sukaktis, apie nusipelniusius žmones, kartais pasakoja legendas. Įsiklausykite ir išgirsite šias istorijas“, –  ragina gidas.

Akmenys Sirvydo skvere. Nuotr. V.Ribokaitės

Teminį maršrutą „Vilniaus akmenys. Dideli, bet nepastebimi“ rasite ČIA.

Kviečiame registruotis į maršruto pristatymus su gidu:

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau