Birželio 25-ąją „Patiltėje“ Vilniuje prasideda nemokamos kino peržiūros „Gilios upės tyliai plaukia“. Iki rugsėjo vidurio po Liubarto tiltu kino ir medijų centras „Meno avilys“ su partneriais planuoja surengti daugiau nei 20 seansų: moterų režisierių sukurtas nebylusis kinas su gyvai atliekama muzika, Brazilijos kino retrospektyva, „Skalvijos“ kino centro klasikos vakarai bei „Skalvijos kino akademijoje“ sukurti filmai ir videomenas. Pasak projekto vadovės ir programos kuratorės Onos Kotrynos Dikavičiūtės: „Šios iniciatyvos idėja gimė karantino metu, atsiradus poreikiui sukurti erdvę atvirame ore, kurioje galėtume saugiai susitikti su žiūrovais.“
Atidarymo renginyje birželio 25 dieną, ketvirtadienį, 21.30 val. bus rodomi Alice Guy Blaché ir kitų režisierių filmai, kuriems muziką sukūrė ir ją gyvai atliks kompozitorių duetas Jūra Elena Šedytė ir Kristupas Gikas. O. K. Dikavičiūtė džiaugiasi, jog vakaro programą sudarė ir pristatys Kolumbijos universiteto profesorė, tarptautinio projekto „Women Film Pioneers“ iniciatorė, kino tyrėja Jane Gaines. Anot vienos programos kuratorių: „Mažai kas žino, jog ankstyvajame etape kino industrijoje dirbo daugiau moterų nei šiandien, dauguma jų puikiai išmanė tiek techninius, tiek meninius kino kūrybos aspektus. Alice Guy Blaché buvo ne tik pirmoji moteris režisierė, bet ir viena pirmųjų pastebėjusių, jog kino kamera – puikus istorijų pasakojimo įrankis.“
Kiekvieną ketvirtadienį žiūrovai bus kviečiami į „Lėtąsias peržiūras“. Šį tęstinį ciklą „Meno avilys“ organizuoja jau penktus metus, jo tikslai – sulėtinti greitą kino vartojimą, suteikti jam kontekstą bei papildyti ekranus retai rodomais, kino istorijai svarbiais filmais. Pirmoji peržiūrų dalis birželį ir liepą skirta moterų režisierių nebyliajam kinui. Garso takelius specialiai šiems filmams sukūrė ir gyvai juos įgarsins klasikinės bei eksperimentinės muzikos kūrėjai. Rugpjūtį ir rugsėjį „Lėtąsias peržiūras“ pratęs Brazilijos kino programa.
Penktadieniais prie „Gilios upės tyliai teka“ programos prisijungs „Skalvijos“ kino centras. Kartą per mėnesį „Skalvija“ rodys kino klasiką: ekrane po Liubarto tiltu atgis žymiausias kino maištininkės Veros Chytilovos filmas „Saulutės“ (Sedmikrasky, 1966), ekscentriškojo amerikiečio Vincento Gallo režisūrinis debiutas „Buffalo‘66“ (1998), ryškiausias Davido Bowie vaidmuo brito Nicolaso Roego juostoje „Žmogus, kuris nukrito į žemę“ (The Man Who Fell to Earth, 1976), o rugpjūčio pabaigoje į atvirų durų dieną ir peržiūras pakvies „Skalvijos“ kino akademijos studentai.
Rugsėjo pradžioje Kauno menininkų namai „Patiltėje“ surengs savo projekto „Mokumentai“ pristatymą. Programoje taip pat bus parodyta „Meno avilio“ restauruota lietuviška dokumentika ir ankstyvasis videomenas iš projekto sinemateka.lt.
Kas yra „Patiltė“?
Pernai sostinės savivaldybės inicijuotai programai „Kuriu Vilnių“, gaivinančiai įvairias miesto erdves, savo projektą „Patiltė“ pasiūlė skulptoriai Andrius Labašauskas ir Rytis Urbanskas. Po Liubarto tiltu Žvėryne šis kūrybinis duetas sukūrė viešą erdvę – amfiteatrą primenantį skulptūrinį objektą, kurio atidarymą lydėjo kino ir muzikos renginių ciklas. Menininkai pakvietė ne tik bendruomeniškai leisti laiką mieste, bet ir atkreipti dėmesį į primirštas vietas bei originalų ir nestandartišką jų išnaudojimą. „Patiltė“ tapo mėgstama miestiečių pasisėdėjimo vieta, tačiau „Gilios upės tyliai plaukia“ – pirmasis čia organizuojamas kultūros renginys po beveik metų pertraukos. Renginio pavadinimą sukūrė reklamos kūrybininkė Stefanija Jokštytė: „Jis kalba apie upę, į kurios tėkmę žiūrovai žvelgs kiekvieno seanso metu. Metaforos, paralelės, užuominos ir intelektualiniai suvenyrai – pagrindiniai raktažodžiai kuriant šį pavadinimą.”
Detali renginio programa internete
Siekiant užtikrinti žiūrovų saugumą ir laikytis nustatytų reikalavimų, sėdimų vietų skaičius „Patiltėje“ gali būti ribojamas.
Renginio organizatorius: „Meno avilys“; Strateginis partneris: Lietuvos kultūros taryba; Rėmėjai: Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė; Partneriai: „Skalvijos“ kino centras, Kauno menininkų namai, Goethe institutas, Cinémathèque Française