„Kas į Viršulus?“: nauja paroda ir maršrutas • Neakivaizdinis Vilnius

„Kas į Viršulus?“: nauja paroda ir maršrutas

Vilniaus muziejus su jumis sveikinasi Viršuliškėse – viename mažiausių Vilniaus rajonų. Maršrutas yra muziejaus tyrimų ir parodų ciklo, skirto tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams, pirmoji dalis. Paroda „Kas į Viršulus?“ kviečia susitikti Viršuliškėse ir susipažinti su šia kiek mažiau pažįstama miesto erdve. O parodą lydintis muziejaus maršrutas – apeiti vieną mažiausių Vilniaus rajonų ir pasmalsauti apie jame esančius objektus.

Organizatorių nuotr.

 

Susisiekimo mazgu virtęs priemiestis

Viršuliškės – tai ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikus menantis kaimas, ir svarbus Vilniaus radiofikacijos istorijos epizodas, ir išskirtinė Vilniaus žydų atminties vieta. Viršuliškių pavadinimo kilmė nėra iki galo aiški. Manoma, kad kadaise ši valda kartu su Pilaitės dvaru priklausė Astikų giminei, kurios keli atstovai naudojo prievardį Viršila. Pati Pilaitė seniau buvo vadinama Viršilų Suderve (Suderwa Wirszyłłów), todėl ir kaimas galėjo būti pavadintas Viršuliškių vardu. Kita legenda byloja, kad labai seniai gyveno toks turtingas ponas ir turėjo tris dukras. Padalijo jis savo žemes į tris dalis ir atidavė dukroms: Justinai – Justiniškes, Karolinai – Karoliniškes, o Uršulei – Viršuliškes.

„Viršuliškės – tipinis Vilniaus miesto plėtros istorijos atspindys. Įsigilinus į šio kaimo-rajono raidą darosi šiek tiek aiškiau, kokie žmonės čia gyveno, su kokiais iššūkiais susidūrė miestui pradėjus sparčiai augti. Tyrinėjant Viršuliškių rajono istoriją paaiškėjo, kaip smarkiai pasikeitė vietos žmonių laisvalaikis: nuo maudynių Viršuliškių kūdroje šalia Pilaitės prospekto iki legendinės „Pasidaryk Pats“ parduotuvės“, – teigia parodos kuratorius Povilas Andrius Stepavičius.

Vilniaus muziejaus kalbinti Viršuliškių gyventojai, atsikėlę į rajoną prieš beveik penkis dešimtmečius, prisimena, kaip Viršuliškės iš miesto pakraštyje įsikūrusios gyvenvietės virto susisiekimo mazgu – pasak jų, šiandien iš Viršuliškių patogu nuvykti į bet kurią miesto vietą.

PC „Viršuliškės“, fot. Algirdas Sabaliauskas, 1981, skenuota kopija. Lietuvos centrinis valstybės archyvas

Paroda iš trijų dalių

„Kas į Viršulus?“ – išskirtinė Vilniaus muziejaus paroda: pirmoji, kalbanti keturiomis kalbomis, pirmoji, vykstanti ne Senamiestyje, ir pirmoji, padalinta į tris dalis.

Pirmoji parodos dalis įkurta troleibuse šalia troleibusų parko (Viršilų g.) ir ant parko tvoros (Viršuliškių skg.). Joje pristatoma senojo Viršuliškių kaimo istorija ir jo tolimesnis likimas. Antroji dalis pasakoja apie sovietinio Viršuliškių rajono atsiradimą ir yra Viršuliškių g. 43 stovinčio dvylikaaukščio cokoliniame aukšte. Trečioji – pasivaikščiojimo po Viršuliškes maršrutas, vedantis po įdomiausias rajono vietas.

Parodą lydės ekskursijos po rajoną ir paskaitos. Pirmasis renginys Vilniaus muziejaus ir iniciatyvos „Gatvės gyvos“ ekskursija po Viršuliškių rajoną, įvyks gegužės 26 dieną. Dalis renginių vyks virtualiai – apie sovietmečiu projektuotus gyvenamuosius rajonus ir to laikotarpio architektūrą papasakos Kyjive gyvenantys tyrėjai Dmytro Solovjovas ir Volodymiras Veštakas.

Informacija apie artėjančius renginius bus skelbiama Vilniaus muziejaus socialiniuose tinkluose ir internetinėje svetainėje.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Maršrutą „Kas į Viršulus?“ rasite ČIA, mobiliojoje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ arba naršyklėje suvedę www.virsulai.lt. Lankstinukus su maršrutu bus galima rasti parodos veikimo vietose bei Vilniaus muziejuje.

Ekspozicijos erdvės lankytojų lauks netradiciniu darbo laiku: ketvirtadieniais–penktadieniais 16–20 val. ir savaitgaliais 11–19 val. Parodos lankymas nemokamas.

Skaidrė 17

Nauji metai, nauji Naujininkai

Plačiau