Atsigaivinti mieste – misija įmanoma. Likusiems mieste vilniečiams, patirčių kolekcionieriams bei nemėgstantiems pasyvaus poilsio pliažuose Lietuvos gyventojams – 9 „Neakivaizdinio Vilniaus“ idėjos pažinti Vilnių vasarą be prakaito. Nuo nostalgija jūrai alsuojančio vėtrungių maršruto iki pasivaikščiojimo palei Vilnelės tiltus, nuo fontanų iššūkio iki vandens gertuvių taškų, Vilniaus paplūdimių bei pačių vilniečių rekomenduojamų geriausių vietų iškyloms!
1. Vilniaus gertuvių žemėlapis
Ištuštinai savo gertuvę? Neskubėk į parduotuvę vandens plastikiniame buteliuke. Vilniuje šiuo metu veikia 24 stacionarios ir mobilios vandens gertuvės, daugiausia centre bei šalia sporto aikštynų (žr. Gertuvių žemėlapį). Paskaičiuota, kad iki šiol iš Vilniuje įrengtų gertuvių jau išgerta daugiau kaip 2 mln. litrų vandens (t.y. 8 mln. stiklinių!), tokiu būdu buvo atsisakyta daugiau nei 4 mln. vandens butelių ir daugiau nei 102 t plastiko.
2. Fontanų iššūkis
Vilnius – 30 fontanų miestas. Atsikvėpti sostinės oazėse, kur kalba vanduo, galima su specialiu vasaros maršrutu „Fontanų pursluose“. Su juo pėsčiomis įveiksite 6 km ir užtruksite apie 3 val., o žinias apie Vilnių papildysite istorijomis apie 15 fontanų ir po savęs paliksite 10 tūkst. šlapių pėdsakų. Ar nesmalsu, kuris fontanas yra vadinamas neoficialia JAV ambasada, kur yra „žydintis“ fontanas ar kokio fontano skulptūrai pozavo dvylikametė mergaitė?
3. Dviračiu Neries patiltėmis
Sezono naujiena dviračių fanams – nauja ,,Neakivaizdinio Vilniaus” studijų kryptis mobiliojoje programėlėje „Ant dviračio. Istorijoms riedant dviem ratais atrasti“. Nuo šiol į pasimatymą su Vilniumi galima išsiruošti dviem ratais. Programėlėje – 6 maršrutai po skirtingus sostinės rajonus: po Vingio parką ir Karoliniškes, Belmontą, Neries pakrantes, Verkius bei Žaliuosius ežerus. Naujausias teminis maršrutas dviratininkus kviečia atrasti vandens vėsa atsiduodančius Neries krantus ir tiltus.
4. Žygis palei Vilnelę
Vilnia davė vardą miestui, gynė jį nuo bloga menančiųjų, suko jo verslus ir amatus. Jau antrą šimtmetį ji yra puiki laisvalaikio, smagių pramogų, vaikų žaidimo ir laiko su šeima palydovė. Jos krantuose dinamiškai keičiasi tanki žaluma ir jaukios pasėdėti pakrantės. Žygis pro devynis Vilnios tiltus padės atrasti civilizacijos aplenktas slaptavietes ir pasimėgauti nenutylančiu vandens čiurlenimu: nuo Sereikiškių parko, Bernardinų sodų, Užupio iki Paupio.
5. Su maudymosi kostiumėliu
Kad išsitrauktum maudymosi kostiumėlį nebūtina išsiruošti toli už miesto. Net du Vilniaus paplūdimiai – Žirmūnų ir Balsio – turi Mėlynosios vėliavos ženklą. Tai – aukščiausias tarptautinis paplūdimių kokybės ir aplinkosaugos ženklas. Iš viso UAB „Grinda“ prižiūri 10 viešųjų paplūdimių Vilniaus mieste: Valakampių I-ąjį, Valakampių II-ąjį (su atskira zona nudistams), Balžio ežero I-ąjį ir II-ąjį, Tapelių ežero I-ąjį ir II-ąjį, Salotės ežero, Gilužio ežero, Grigiškių ir Vingio parko.
6. Pavėsis Vilniaus rajonuose
Praktikuojantiems turistavimą savame mieste – teminiai maršrutai po Vilniaus rajonus. „Čiulbantys Karoliniškių šlaitai“ pasiūlys paklaidžioti miško takeliais, apžiūrėti paukščių maudynių vietą, Neries salas bei Piliakalnio atodangą. Juk Karoliniškių kraštovaizdžio draustinis yra viena seniausių saugomų teritorijų Vilniaus mieste, įkurtas dar 1960 m. Pavėsį galima rasti ir Pavilnyje, Markučiuose, Verkiuose, o maršrutas „Gamtos taku su mažyliu“ palei Pūčkorių atodangą yra pritaikytas tėveliams, mėgstantiems žingsniuoti, kol mažyliai vežimėliuose miega pietų miegu.
7. Pakinkius vėją – Vilniaus vėtrungės ir malūnai
Vėjo gūsis karštą dieną būną tikras išgelbėjimas. Jį galima pabandyti pažaboti vietose, kur iškilę Vilniaus malūnai bei vėtrungės. Nors didžioji dalis istorinių Vilniaus malūnų išnyko, sostinėje vis dar esama paskirtį pakeitusių vandens ir vėjo malūnų, o tuo negali pasigirti nė viena kaimyninių valstybių sostinė. Atrask juos su maršrutu „Vilniaus malūnai“. Jaučiantiems nostalgiją jūrai verta pasirinkti maršrutą „Vaikantis vėją“. Nustebsite sužinoję, kiek vėtrungių bado debesis virš Vilniaus stogų.
8. Šlapios pramogos
Vilniuje – ir pramogų ant vandens pasirinkimas. Pavargus nuo įkaitusio asfalto pačiame mieste galima sumerkti baidarių irklus. Populiariausi maršrutai – Nerimi bei Vilnele. Besiilgintiems romantikos siūlomas ir naktinis plaukimas baidarėmis Nerimi nuo Verkių vandens malūno iki Baltojo tilto. Pasiplaukioti Nerimi galima ir laivu, katamaranu, barža ar net pripučiamu plaustu. O trokštantiems išskirtinesnių patirčių – kavos turas su irklentėmis 6 val. ryto!
9. Iškylų vietos
Kada paskutinįkart buvote piknike? Specialiai „Neakivaizdiniam Vilniui“ vilniečiai atskleidė mėgstamiausias vietas iškyloms.
Vingio parkas, Lukiškių aikštė, Kairėnų botanikos sodas, Bernardinų sodas, pieva prie Baltojo tilto, Verkiai, Kūdrų parkas – dažniausiai minėtos vietos, tinkamos pasitiesti pledą ir mėgautis vasara. Daugelis teikia pirmenybę piknikui prie ežero ar upės: prie Salotės, Tapelių, Balžio ežerų; ,,Šeškinės oze prie Šeškiuko ežeriuko. Ten fantastika“ (Nora Marija); ,,Pūčkorių atodangos pažintiniame take yra atokesnių vietų, galima prieiti visai šalia upės, nuostabios vietos gamtoje“ (Jurga); ,,Prie ežero einant į Pilaitės sodus, ten dabar taip smagu ir šaunu, yra naujų pavėsinių ir suoliukų“ (Dalius).
Mieste galima rasti ir slaptesnių taškų iškyloms: ,,Yra tokia žalia erdvė už Muzikos ir teatro akademijos Tilto gatvėje, ant kalniuko, skanu ten valgyt pietus ir klausyt studentų grojančių ar dainuojančių. Ir žmonės ten nešmirinėja, ramiai gali pasėdėt ir pailsėt“ (Dovilė); ,,Prie Ežerėlio, važiuojant nuo Santariškių link Žaliųjų ežerų. Kairėje pusėje dideli akmenys, už kurių keliukas veda kvepiančiu pušynu link ežero. Nuostabi vieta“ (Vaida); ,,Ypač obelims žydint ar obuoliams krentant – Obelų sode prie Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio Šimulionio gatvėje“ (Inga).
Tarp kitų vilniečių mėgstamiausių žaliųjų erdvių: Ribiškių regykla Liepkalnyje, medžių pavėsis Sapiegų parke, Vilkpėdė, kt.