Nuo šiol vaikštant Verkių regioninio parko takais ir takeliais, o galbūt šioje teritorijoje besivažinėjant dviračiu ar automobiliu, trumpam sustoti galite Pavilnių ir Verkių regioninių parkų lankytojų centre. Rugsėjo pabaigoje duris atvėręs centras kviečia ne tik geriau susipažinti su dviem Vilniuje esančiais regioniniais parkais, bet ir užsiimti įvairiomis edukacinėmis veiklomis.
Senesniais laikais Verkių dvarą buvo galima vadinti tikru Vilniaus Versaliu, kuriame svetingai buvo sutinkamas kiekvienas užklystantis. Šiandien viename iš Verkių dvaro sodybos pastatų svetingai pasitinka Pavilnių ir Verkių regioninių parkų lankytojų centras. Dar prieš jam įsikuriant, tarybiniais laikais pastate buvo galima rasti viešbutį, restoraną, o vėliau ilgą laiką čia veikė gamtos tyrimų centro doktorantų bendrabutis. Šiais metais pastate lankytojams įkurtos dvi skirtingos, teminės erdvės – veiklų ir edukacijos erdvė pirmajame aukšte bei Pavilnių ir Verkių regioninių parkų pristatymo erdvė rūsyje.
Nuo gamtos garsų iki persikais kvepiančio vabalo
Pirmojoje erdvėje kiekvieną apsilankiusįjį pasitiks gamtos garsų kambarys. Šis kambarys atsirado ne veltui – pro jo langus galima išvysti natūrinę buveinę, saugomą europiniu mastu. Viskas, ką galite patirti už lango, sutalpinta ir gamtos garsų kambaryje, tad čia išgirsite kaip skamba skirtingų gyvūnų balsai, išvysite skirtingus ekskrementus bei pėdsakus, kambaryje jus sups tikri medžiai. Pastarųjų lapai yra stabilizuoti – ištrauktas vanduo ir suleistas glicerinas, tad jokio plastiko! Svarbu paminėti, kad net 95% ekspozicijos sudaro perdirbtos ar atsinaujinančios medžiagos.
Pirmajame aukšte taip pat rasite kambarį, pristatantį gamtoje vykstančią cheminę komunikaciją. Atidaryti kambaryje esančius stalčiukus ir užuosti skirtingų gyvių kvapus bus įdomu tiek vaikams, tiek suaugusiems. Viename stalčių nustebins vabalas, kvepiantis…persikais! Tai – niūriaspalvis auksavabalis, kurio kvapas primena gerai žinomą vaisių.
Pavilnių ir Verkių regioninių parkų lankytojų centro direktorė Jolanta Radžiūnienė teigia, kad vienas iš centro siekių – kilstelti edukaciją ir gamtos pažinimą į akademinį lygį. Dėl šios priežasties centre galima atrasti ne tik informaciją apie gamtoje vykstančią cheminę komunikaciją, bet ir profesionalų mikroskopą. Pro jį vaikų ar suaugusiųjų edukacinės grupės galės išvysti apie 100 skirtingų mėginių, tarp kurių įvairūs sliekai, vabalų kojos ir pan. Centras turi idėją suburti itin motyvuotus vaikus ir drauge su jais vykdyti lauko tyrimus, kurių metu jaunieji tyrėjai mikroskopu nagrinėtų pačių surastus mėginius.
Interaktyvi parkų istorija
Jei apsilankius Pavilnių ir Verkių regioninių parkų centre pirmojo aukšto erdvės užimtos edukacinėmis veiklomis, lankytojai drąsiai gali leistis į rūsį, kuriame galės geriau susipažinti su Pavilnių ir Verkių regioniniais parkais. Interaktyviuosiuose ekranuose pristatoma Verkių rūmų istorija bei pasakojami įdomūs faktai apie parkuose įsikūrusius gyventojus. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad vienos rečiausių ir labiausiai saugomų drugelių rūšies – gencijoninio melsvio – vikšras apsimeta skruzdėle, kad skruzdėlės jį įsineštų į skruzdėlyną ir globotų bei maitintų?
Šiuo metu rūsyje taip pat eksponuojama fotografijų paroda „Kunigaikščių Vitgenšteinų Verkiai“. Būtent Vitgenšteinų valdymo laikotarpiu Verkių dvaras itin klestėjo, tad šioje fotografijų parodoje pamatysite užfiksuotas šeimos gyvenimo akimirkas ir pagrindinės jų rezidencijos – Verkių dvaro sodybos – apylinkes.
Dar daugiau priežasčių apsilankyti
Jau keletą metų iš eilės Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija prieš šventes organizuoja tokias nemokamas dirbtuves, kaip Velykinių kiaušinių dažymas, moliūgų skaptavimas ir Advento vainikų pynimas. Visos priemonės ir patys užsiėmimai nemokami, tad jei artėjant žiemos šventėms norėsite nusipinti gražiausią kalėdinį vainiką, informacijos kada vyks dirbtuvės ieškokite Pavilnių ir Verkių regioninių parkų Facebook paskyroje arba www.pavilniai-verkiai.lt
Lankytojų centras įkurtas pagal 2014 – 2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.
Kur? Žaliųjų Ežerų g. 53
Darbo laikas: Kol kas pavieniams lankytojams centras atviras I-V 10:00-17:00, tačiau ateityje planuojama dirbti ilgiau
Lankymas nemokamas
Teksto autorė Gabija Stašinskaitė.
„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.