Į Vilnių atvyksta scenos meno genijus Dimitris Papaioannou • Neakivaizdinis Vilnius

Į Vilnių atvyksta scenos meno genijus Dimitris Papaioannou

2021 12 14 NaujienosRenginiai

Vienas svarbiausių Europos ir viso pasaulio kūrėjų, scenos meno genijus Dimitris Papaioannou pirmą kartą atvyksta į Lietuvą. 2022-ųjų kovo 25-26 d. naujausią jo šokio spektaklį „Transverse Orientation“ Vilniuje pristatys festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ drauge su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru. Išskirtinė scenos meno patirtis – metų įvykis ne tik Lietuvos žiūrovams, tai – vienintelis premjeros rodymas Baltijos šalyse, dviem kovo vakarams subursiantis meno gerbėjus iš viso regiono.

Julian Mommert nuotr.

„Dimitris Papaioannou neabejotinai yra pasaulinio lygio scenos meno meistras, gebantis ne tik kurti didelės apimties pasirodymus pritrenkiančius šimtus tūkstančių žiūrovų sporto arenose, bet ir šokio spektaklius, dėl kurių tarptautiniai festivaliai ir svarbiausi pasaulio teatrai varžosi vieni su kitais, o ištikimiausi žiūrovai skrenda net į kitą žemyną. Po keturis metus vykusių derybų svajonė pristatyti šį kūrėją Lietuvoje tampa realybe. „Transverse Orientation“ – aukščiausios prabos scenos meno šedevras, kurį turi pamatyti kiekvienas,“ – teigia „Naujojo Baltijos šokio“ vadovė Gintarė Masteikaitė.

Kritikų išgirtas šokio reginys

„Meninės magijos veiksmas, sukurtas prieš mūsų akis“ – taip naujausią D. Papaioannou kūrinį apibūdino „The New York Times“ šokio kritikė Roslys Sulcas. Vos pasirodžius vasarą įvykusiai premjerai, įspūdingais epitetais šį spektaklį apipylė ir kitų šalių meno kritikai bei apžvalgininkai.

Julian Mommert nuotr.

„Transverse Orientation“ reiškia „nenuilstamai sekti tolimą, susiorientuoti padedantį šviesos šaltinį.“ Kad prieš mūsų akis iškiltų ryškūs ir dažnai humoru paženklinti vaizdai, tikras reginio meistras, graikų menininkas D. Papaioannou egzistencines temas tyrinėja pasitelkęs mitologiją ir meno istoriją. Semdamasis įkvėpimo iš natūralaus drugių polinkio skristi į šviesą, kūrinys kalba apie žmogaus siekį rasti prasmę savo gyvenimo kelionei.

Naujasis D. Papaioannou kūrinys – svarbus įvykis ne tik žiūrovams. Apie šansą prisijungti prie menininko komandos ir patirti jo kūrybinį procesą svajoja daugybė atlikėjų. 2019 metų pavasarį šios premjeros atrankoje dalyvavo virš 500 šokėjų ir atlikėjų iš visos pasaulio. Atrinktieji su D. Papaioannou pradėjo repetuoti 2020 m. sausio mėnesį. Nepaisant to, kad dėl pandemijos repeticijas netikėtai teko nutraukti jau tų pačių metų kovą, „Transverse Orientation“ pasauliui pristatytas 2021-ųjų birželį, Liono šokio bienalėje Prancūzijoje. Gastrolių metu spektaklis apkeliaus daugiau nei 30 miestų, tarp jų – ir Vilnių.

Julian Mommert nuotr.

„Džiugu, kad Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje turime galimybę pristatyti vieną žymiausių ir įdomiausiai kuriančių pasaulio choreografų  Dimitrį Papaioannou ir jo trupės šokio spektaklį „Transverse Orientation“. Neabejoju, kad šis spektaklis sudomins mūsų žiūrovus ir suteiks daug gražių įspūdžių šokio gerbėjams. Itin novatoriškas choreografas, savo kūryboje besiremiantis senaisiais, pamatiniais, pirmiausia savo tėvynės Graikijos, mitais, iš kurių išaugo visa Europos kultūra ir filosofija, kuria itin prasmingus ir užburiančius reginius. Nuostabu, kad tai matys ir Lietuvos žiūrovai,“ – sako Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.

Scenos meno genijus iš Graikijos

Atėnuose gimęs Dimitrio Papaioannou, anksti išgarsėjęs kaip tapytojas ir komiksų kūrėjas, į scenos menus pasuko kiek vėliau. 1986 m. jis įkūrė to meto normas laužantį šokio teatrą „Edafos“, iš pogrindžio pamažu perėjusį į didžiuosius teatrus ir palikusį neišdildomą žymę Graikijos scenos menų pasaulyje. Dar plačiau D. Papaioannou išgarsėjo 2004-aisiai, kaip tais metais Atėnuose vykusių Olimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijų kūrėjas.

Julian Mommert nuotr.

D. Papaioannou kūriniai apima įvairaus masto pastatymus: nuo didžiulių spektaklių su tūkstančiais atlikėjų iki intymių kūrinių. Jo darbai pristatomi pačiose įvairiausiose scenos meno bei netradicinėse erdvėse – nuo garsiojo neformaliojo skvoterių teatro Atėnuose iki antikinio teatro Epidaure, nuo olimpinių stadionų iki didžiųjų pasaulio teatrų scenų.

Daugiau informacijos apie spektaklį „Transverse Orientation“ ir bilietai: www.opera.lt

Festivalį „Naujasis Baltijos šokis“ organizuoja Lietuvos šokio informacijos centras ir „Vilniaus festivaliai“. Festivalį finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, partneris – Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau