Gegužės 3-4 dienomis Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios ir Europos humanitarinio universiteto erdvėse vyks tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“. Antrą kartą organizuojamas nemokamas renginys tęsia sėkmingą pirmųjų metų praktiką ir pagrindinį dėmesį skiria kultūros paveldo aktualijų pristatymui plačiajai visuomenei. Parodos programoje – virš 20 seminarų, diskusijų, daugiau nei 30 praktinių kūrybinių dirbtuvių, speciali erdvė šeimoms ir praktiniai patarimai kultūros paveldo savininkams.
Praktinės paveldo žinios kiekvienam
Parodos lankytojai kviečiami dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, pristatančias praktinius kultūros paveldo tvarkybos ir išsaugojimo procesus. Dirbtuvių dalyviams siūloma patiems išbandyti restauratoriaus, auksuotojo, dailidės amatus, naudojant originalias medžiagas sumaišyti senovinius dažus ir skiedinius, dalyvauti atkuriant Šv. Mergelės Marijos Ramintojos sieninės tapybos elementus, stebėti restauravimo procesus ir kitas veiklas. Parodos organizatoriai taip pat siūlo unikalią progą patiems pabandyti prikelti tai, kas į mūsų kasdienybę atėjo (ir užsiliko) iš praeities – medinius langų rėmus ir masyvias senovines duris, senąsias fotografijas ir paslaptingą sienų tapybą, kaimo trobos kampus ir palubėje besisupančius sodus.
Paveldas – prieinamas vaikams
Abi parodos dienas veiks speciali erdvė vaikams ir jaunimui. Vaikams bus suteikta galimybė patiems pasijausti architektais – suprojektuoti ir iš medžio sukurti architektūrines kompozicijas, susipažinti, kaip vaikai žaidė ir kūrė senovėje, sužinoti, kaip su paveldu yra susiję paslaptingieji šikšnosparniai, išgirsti kūrybiškus knygų vaikams pristatymus, prisiliesti prie pasaulio muziejų kolekcijų spalvinant, vienai dienai tapti archeologu ir „įdarbinti“ savo vaizduotę kitose kūrybinėse veiklose. Etno kampe visa šeima kviečiama surišti tradicinį šiaudinį sodą, saugantį namus ir jų gyventojus, sumeistrauti skudučius ar išmokti dainuoti senovinę sutartinę. Jaunieji paveldo tyrinėtojai taip pat galės dalyvauti pažintinėse ekskursijose.
Paveldo aktualijas aptars su profesionalais
Specialūs paveldo aktualijų klausimai bus aptariami diskusijų ir seminarų erdvėje. Europoje vis daugiau žmonių atranda ir supranta kultūros paveldo reikšmę, įsitraukia į paveldo tvarkybos projektus. Sėkmingas tokio projekto įgyvendinimas visada remiasi savanoriška veikla ir entuziazmu. „Heritas“ svečias – Europos kultūros paveldo savanorių vadovas dr. Bert Liudwig dalinsis tokių projektų organizavimo ir valdymo patirtimi. Lietuvos aktualijas ir kultūros paveldui kylančius iššūkius apžvelgs gausybė pranešėjų, kurie dalinsis įžvalgomis apie meistrystę, bendruomenes bei jų indėlį saugant kultūros paveldą, istorinių interjerų bei senojo Vilniaus istorijomis. Seminarai ir diskusijos suformuluoti taip, kad būtų aktualūs bei įdomūs tiek profesionalams, tiek kitiems lankytojams.
Instaliacijų rūsys ir muzika
Bažnyčios rūsyje įsikūrusi instaliacijų ir potyrių erdvėje bus pristatomi restauruoti trumpametražiai istorinai filmai ir ypatingas audio-vizualinis projektas „Elektroninės sutartinės“, kurias kurti turės galimybę kiekvienas lankytojas. Šeštadienį bažnyčios ir universiteto kiemą užpildys muzika, bus kviečiama įsijausti į kompozitoriaus amatą ir muziką kurti kartu, o savo kūrybą pristatys ir lankytojams dovanos atlikėjai Modestyno, kanklininkė Agota ir Lietis band.
Visą išsamią informaciją apie „Heritas veiklas galite rasti čia.