Festivalio SPOT programoje – miesto erdvių ir vidinių išgyvenimų tyrinėjimai bei jaudinantys eksperimentai • Neakivaizdinis Vilnius

Festivalio SPOT programoje – miesto erdvių ir vidinių išgyvenimų tyrinėjimai bei jaudinantys eksperimentai

2021 06 10 NaujienosRenginiai

Liepos 8-11 dienomis, Vilniuje, ketvirtus metus Menų spaustuvė kvies susipažinti su įvairiomis gatvės teatro formomis, netikėtose Vilniaus erdvėse, apsilankant tarptautiniame festivalyje – SPOT. Šių metų festivalio programoje dėmesys sutektas į judėjimą mieste, kuris tapo ir pagrindine festivalio tema.  

Šiandien pristatoma dalis festivalio SPOT programos, kuri kviečia pažvelgti į Vilnių kitomis akimis, sudalyvauti netikėtuose eksperimentuose, įsilieti į aplinkos garsovaizdį ir leistis ne tik į miesto, bet ir savo vidinius, asmeninius tyrinėjimus.

Urbaphonix, Organizatorių nuotr.

Įsilieti į aplinkos garsovaizdį  

Liepos 8 ir 9 dienomis „Decor Sonore“ (Prancūzija) kvies išeiti pasivaikščioti po Vilnių! „Urbophonix“ pasirodymas, kuriame „gatvės žokėjai“, muzikantai be patefonų ar sintezatorių klausosi garsinės aplinkos ir kuria naudodamiesi tik tuo, kas yra aplinkui. Pasirodymą sudaro eismo spūsčių garsai, šildymo ortakių ir oro kondicionierių ūžimas, kūnai, pokalbiai ir net miesto išplanavimas, kuris tampa ir scena, ir neribotu šio momentinio teatro instrumentų šaltiniu. „Urbophonix“ pasirodymo metu siekiama sukurti dar negirdėtą, nenuspėjamą ir kerinčią garsų aplinką, o kūrėjai pasitelkia savo talentą kad išgirstume tai, kas yra šalia ir ko niekas nepastebi, nes niekada nesugalvojo įsiklausyti.

SPOT festivalio lankytojai bus kviečiami pasivaikščioti po sostinę, kur ausys taps atidesnės nei akys, o mūsų pojūčiai pajus malonumą išgirsdami vandens, oro ir dujų burbuliavimą metaliniuose vamzdžiuose, gyvūnų dvasiomis alsuojančių variklių dardėjimą ir gaudimą, stūmoklių garsus, mechaninių pjūklų džergždesį ar net vėliavų plakimą vėjyje.

„Mums atrodo, kad muzikanto ir apskritai, menininko vaidmuo nėra kurti tik tai, kas yra iš prigimties gražu, bet ir tokius objektus, kurie mus pažadina, informuoja ir išmoko klausytis kitaip. Kaip iš naujo sukurti santykį su muzika, jeigu ne pasitelkus pačią muziką? Kaip galime nuolat bandyti kažką išrasti ir prikelti nuoširdžias visuomenės poezijos akimirkas, kurioms nereikia jokių leidimų, pateisinimų ar paaiškinimų? Ar šiais laikais dar įmanoma sujaudinti žmones tokiais paprastais dalykais, kaip improvizuotas koncertas, ar netikėtas, bet įspūdingas garsinis miesto skaitymas?“,- klausia „Decor Sonore“ komanda iš Prancūzijos.

URBAPHONIX af Décor Sonore – præsenteret af Metropolis – trailer – YouTube

Patirtys ir eksperimentai kviesiantys į miestą pažvelgti kitaip 

Liepos 10 ir 11 dienomis „Tony Clifton circus“ (Prancūzija) SPOT festivalio lankytojus kvies į neeilinę patirtį, eksperimentą, kuriame jie turės galimybę tapti aktoriais, bandomaisiais triušiais ir, svarbiausia, vieninteliais ir laimingiausiais naudos gavėjais.

Mission Roosevelt, Organizatorių nuotr.

„Įsivaizduokite, kad jūs ne žiūrovai, o čia ne pasirodymas. „Mission Roosevelt“ mes norime patirti miesto erdves, išbandyti pasirinktą maršrutą, pasidalinti su jumis draudžiamu malonumu, pasitekdami tabu objektą, kuris pirmą kartą naudojamas visumai pateisinti. Neįgaliųjų vežimėlis yra „Mission Roosevelt“ įrankis ir simbolis to, kas mums nerūpi, tačiau mums priklauso. Tai skirtumų metafora, skirta pasauliui užkariauti.“,- pasakoja pasirodymo-misijos kūrėjai.

„Mission Roosevelt“ susipina miesto išplanavimas ir jame vykstantis spektaklis neįgaliųjų vežimėliuose, kur dalyviai tampa savotišku šaudymo būriu linksmoje karo mašinoje, savo kitoniškumu patraukiantys visuomenės susidomėjimą.

Mission Roosevelt Paris 2017 – YouTube 

Ne tik miesto aplinkos, bet ir žmonių vidinio pasaulio tyrinėjimai 

Liepos 10 ir 11 dienomis šalia Menų spaustuvės esančiame Vilniaus dailės akademijos kieme gatvės teatro gerbėjai bus kviečiami į „Amer i Àfrica“ (Katalonija) trupės spektaklį „ENVA“.  

ENVÀ, Organizatorių nuotr.

250 kg šiaudų ir 125 kg žmonių masės – tai du atlikėjai, žaidžiantys su judesiu, pusiausvyra, humoru, erdvės kompozicija ir tyrinėjantys žmonių santykių ypatumus. „ENVÀ“ (katalonų kalba) reiškia ploną sieną, pastatytą tam, kad atskirtų erdves. „Žmonės dažnai pasistato vidines gynybines sienas, kurios apsaugo nuo rimto emocinio pavojaus. Gyvenime mes ieškome būdų, kaip išsivaduoti, tačiau viskas, ką mums reikia padaryti, tai nugriauti tas sienas. Sienos neleidžia mums pilnai išjausti akimirkų ir bendrauti be kliūčių. Mes simboliškai atspindime žmonių prigimties kvailumą ir visus tuos veiksmus, kuriuos atliekame veltui, norėdami surasti ir suprasti vieni kitus.“,- apie pasirodymą kalba „Amer i Àfrica“ komanda.

„Enva“ spektaklio idėja įgyvendinama, pasitelkiant porinės akrobatikos techniką (angl. hand to hand) ir apjungiant į vieną visumą įvairias figūras, akrobatiką ir istoriją, humorą ir intensyvumą, emocijas, inovacijas ir grožį.

Programa jauniesiems festivalio dalyviams  

Gatvės teatro festivalis SPOT išskirtinis ne tik plačia savo programa, nagrinėjamomis temomis, tačiau ir savo auditorija, kuri apima visas amžiaus kategorijas. Šiais metais jauniesiems festivalio lankytojams (8-15 metų vaikams) skirtas spektaklis-kelionė „Miesto eilės“. Interaktyvus spektaklis vaikams vaikščiojant Vilniaus senamiesčio gatvėmis ir kiemais, klausant lietuvių poetų eilėraščių bei dviejų draugų Liudo ir Stepono draugystės istorijos bei naujai patiriant Vilnių. Spektaklį-kelionę sudaro 8 stotelės, kuriose dalyviai patiria bei išgirsta 8 eilėraščius, pamato 8 neįprastus objektus, kiekvienas jų sukuria mažą stebuklą, o akyliausieji pamato ir patiria dar daugiau. 

Miesto eilės. Foto: Beatričė Mikelionytė

Ir tai tik dalis šių metų tarptautinio gatvės teatro festivalio SPOT programos. Dar daugiau pasirodymų ir patirčių jau visai netrukus! 

Festivalio informacija: menuspaustuve.lt 

Festivalio programą remia: Lietuvos kultūros taryba, Prancūzų institutas Lietuvoje, Ispanų kultūros fondas 

Festivalio globėja: Vilniaus miesto savivaldybė 

Skaidrė 17

Kalėdinis Vilnius – tavo delne

Plačiau