Skulptūros baltų mitologinėms būtybėms, lietuviškos orchidėjos, pažintinis takas su Pojūčių skveru, smaragdiniai ežerai. Visa tai – pačiame Vilniuje, Balsių rajone. Po jį veda naujas ,,Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas. Beje, pamiršus skėtį namo neverta grįžti – Balsiai yra ne tik vienas jauniausių bei žaliausių sostinės rajonų, bet ir vienas sausiausių. Sakoma, jame iškrinta mažiausias kritulių kiekis.
Maršrutą sudariusi gidė Diana Petrovienė jau nebeatmena, kas pirmas paskelbė šį faktą. Ji pati Balsius vadina išskirtiniais ir mistiškais: ,,Balsiuose gyvenu aštunti metai, bet juos atradau maždaug prieš 3 metus, kai pradėjau daug vaikščioti pėsčiomis. Balsių mistika prasideda nuo kelio jį juos. Pravažiavę Verkių dvaro ansamblį panyrame į Verkių regioninio parko mišką ir siauru keliuku, kur pušų viršūnės beveik sudaro tunelį virš automobilio, vingiuojame į upės ir ežerų apsuptą Balsių rajoną. Baltų dievų vardais pavadintose gatvelėse galima pajusti didmiesčio ir kaimo sintezę, rytais čia čiulba paukščiai ir gieda gaidžiai, pavasarį pakvimpa žemuogėmis, o rudenį kazlėkus renkame tiesiog palei gatveles.“
Ragučio, Bubilo, Laimos, Austėjos, Vaidevučio, Žemėpačio, Aitvarų – gatvės tokiais pavadinimais vingiuoja Balsiuose. Tai – čia gyvenusio žymaus tautosakos, baltų religijos ir mitologijos tyrėjo profesoriaus Norberto Vėliaus idėja. Sutikti pagoniškus dievus Balsiuose galima dažnai – jie įamžinti prie Vilniaus Balsių progimnazijos skulptūrose, Mitologiniame parke, ant Romuvos kalvos.
Balsiuose – net šeši ežerai, yra pažintinis botaninis takas su Pojūčių skvereliu, žydi lietuviškąja orchidėja vadinama plačialapė klumpaitė. Smaragdiniu Balsio ežeru galima pasigrožėti nuo regyklos, jo paplūdimys net turi Mėlynąją vėliavą.
„Labai rekomenduoju pėsčiųjų žygį aplink Balsio ežerą. Ypatingai įdomus ir vaizdingas yra krantas nuo regyklos link ežero smaigalio (priešais Balsio pliažą). Ežero smaigalį aš vadinu Raganų smaigu, ten gausu šaltinių (vienas jų kunkuliuojantis), o medžių šaknys, vagojančios žemę, yra sukūrusios daug puikių ir kiek bauginančių raštų“, – atrasti Balsius kviečia D. Petrovienė.
Maršrutas „Balsiai“ ČIA.
Kviečiame į maršruto pristatymus su gide:
- Spalio 2 d. 12 val. – https://bit.ly/3DUP4ym;
- Spalio 2 d. 15 val. – https://bit.ly/3Ci9e4e.