Aukštoje temperatūroje gimęs grožis: keramikos menas Vilniuje

2021 12 18 RenginiaiVietos

Nors 2021-ieji jau į pabaigą, šiuos metus vis dar verta paminėti – būtent jie žymi Lietuvos profesionalios keramikos 90-ąjį jubiliejų. Nuo ko viskas prasidėjo, kokioje keramikos parodoje apsilankyti ir kur įsigyti rankų darbo keramikos dovanų švenčių proga – visa tai šiame straipsnyje.

Studijos „Nieko sau“ nuotr.

Profesionalios keramikos Lietuvoje ištakos

Dar 1922 m., tuometinėje sostinėje Kaune buvo įkurta pirmoji Lietuvos meno mokykla, o 1931-aisiais, drauge su anksčiau įkurtais tapybos, grafikos ir skulptūros padaliniais atidaryta ir keramikos studija. Būtent šia data žymimas Lietuvos profesionalios keramikos gimimas.

5-ajame dešimtmetyje mokykla persikėlė ir į Vilnių, o besikeičiančios mokyklos menininkų ir dėstytojų kartos skirtinguose mokyklos padaliniuose suformavo ir skirtingas keramikos idėjas bei stilių. Tuo metu Kauno keramikos technologinės galimybės lenkė Vilniaus, tačiau tai lėmė sostinės keramikų fantaziją. Žymūs keramikai veikę (ar vis dar veikiantys) Vilniuje buvo Mykolas Vrubliauskas, Juozas Adomonis, Ignas Egidijus Talmantas, Elena Tulevičiūtė-Venckevičienė ir kt.

Keramika šiomis dienomis

Šiandien Vilniuje kuria daug keramikų, lipdančių ne tik meno kūrinius, bet ir įvairius interjero akcentus, kurie pastaraisiais metais grįžo į madą, kaip stilinga ir aplinkai draugiška dovana.

Paroda „Keturios“. Manto Jankaus nuotr.

Pažinti šiuolaikinę keramiką galima ir parodoje – „AP galerijoje“ Vilniuje pristatoma 4-ių keramikos atstovių, tarptautinių parodų prizininkių Agnės Šemberaitės, Eglės Einikytės-Narkevičienės, Milenos Pirštelienės ir Rūtos Šipalytės paroda „Keturios“. Keturios menininkės, kurso bičiulės, parodų organizatorės priklauso praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio kartai, iki šių dienų išsiskiriančiai kūrybiniu individualumu ir technologiniais eksperimentais, o jų paroda pasižymi dramatiškomis, siurrealiomis ir minimalistinėmis skulptūromis.

Paroda „Keturios“. Manto Jankaus nuotr.

1996 m., 1998 m. Vilniaus dailės akademijoje, Keramikos katedroje studijas baigusios autorės keliems dešimtmečiams susitelkė į technologinius eksperimentus. Jų bandymai ne tik kurti šios srities ribose, bet ir jas peržengti, atvedė menininkes prie dabar jau gerai atpažįstamų autorinių stilistikų. Parodoje „Keturios“ žiūrovai susipažins su įvairių laikotarpių kūriniais, skirtingais elektriniais, anagamos degimais, medžiagų (porceliano, balto molio, akmens masės, glazūrų) įvairove.

Kur?
„AP galerija“, Polocko g. 10 (I–VI 11–19:30, VII 12–17)
Paroda veikia iki gruodžio 26 d.

Kai šventės beldžiasi į duris…

Po apsilankymo keramikos parodoje gali kilti idėja patiems įsigyti keraminių dirbinių. Šventėms artėjant, keraminiai indai ar kiti lipdiniai gali tapti ne tik autentiška ir išskirtine dovana, bet ir Vilniuje kuriančių keramikų palaikymo forma. Dalinamės keletu vietų ir kūrėjų, pas kuriuos verta pasidairyti taip ilgai ieškotos dovanos draugui, šeimai, o gal net sau pačiam. Kai kuriuos iš keraminių lipdinių galėsite apžiūrėti internete, kitus – apsilankę kūrėjų studijose, na, o trečiuosius sutiksite mieste vis dar vykstančiose kalėdinėse mugėse.

„4 Boobs Studio“ rankų darbo keramika

Keramika kalėdinėse mugėse

Rankų darbo keramikos studijos/parduotuvės

  • 4 BOOBS Studio, Pylimo g. 60 (I–V 12–18 val.)
  • ESEA ceramics, Trakų g. 8 (I–VI 10–19 val., VII 11–17 val.)
  • Native Universal Ceramics, Jakšto g. 9 (norėdami atvykti, kreipkitės el. paštu paulius@nuc.lt )
  • Spring and Fall, Daugėliškio g. 32A (I–V 12–16 val.)
  • NIEKO SAU, Ozo g. 4, 207 kambarys (Grupiniai užsiėmimai: II ir IV 18:00 – 19:45, privačių užsiėmimų laikas derinamas)
  • Pottery Like Poetry, Vytauto g. 48 (I–V 9–17 val.)
  • Šilko keramika, Paupio g. 25 (norėdami atvykti, kreipkitės el. paštu julija@silkokeramika.lt )
  • Moon Ceramics, Liubarto g. 3 (norėdami atvykti, kreipkitės el. paštu menulio.keramika@gmail.com)
  • LIPDAU, Pilies g. 32-4 (norėdami atvykti į studiją, rezervuokite jums tinkamiausią laiką telefonu +37062605880)
  • Beatričės Kelerienės keramika, Jūratės g. 1 (I–VI 11–18 val.)

„Spring and Fall“ studijos keramika

Vilniaus kūrėjų keramika internete

Teksto autorė Gabija Stašinskaitė.
„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

Skaidrė 17

Markučių vietos dvasia

Plačiau