Po Vilnių – aktyviai • Neakivaizdinis Vilnius

Po Vilnių – aktyviai

Judėti gryname ore dabar labai populiaru. Jeigu rytais atsikeli anksčiau, kad prasibėgtum ristele arba pasiektum 10 tūkst. žingsnelių tikslą, Vilnius yra tinkama vieta šiam ritmui ir sportiniam entuziazmui palaikyti. Anot orientacininko Viliaus Aleliūno, vieno iš tako aplink Vilnių įgyvendintojų, sostinė unikali tuo, kad joje galima atrasti ir senolio, ir judraus, aktyvaus, sportiško miesto, naktinio gyvenimo: „Kur eisi, Vilnius aktyvus <…>. Žmonėms reikėtų nusukti nuo kasdienių maršrutų. Vilniuje yra tokių vietų! – noriu lygiai, rasiu lygiai, noriu kalno, iššūkio – rasiu kalną, bėgsiu trail bėgimą, reikia vienatvės – bus vienatvės.“

  • Vilnius ant dviejų ratų

Apskriek sostinę pasikinkęs dviratį! Ar žinojai, kad Vilniuje dviračių takų tinklą šiandien sudaro jau daugiau nei 160 km kokybiškų dviračių takų? Rasti „dviračių viešbutį“ irgi nesudėtinga – visame mieste įrengta jau daugiau nei 1 tūkst. dviračių stovų ir jų vis daugėja. 

Kur sukti, jei nori ne tik pasigalynėti su vėju, bet ir geriau pažinti sostinę? „Neakivaizdinis Vilnius“ yra parengęs 10 teminius maršrutus su žemėlapiais ir garso įrašais: Neries pakrantėmis arba tiltais, po Belmontą, Vingio parką, Žaliuosius ežerus, Šnipiškes, Verkius arba po Senamiestį. Naujausias maršrutas „Vilniaus ratai“ dviračių entuziastus kviečia tyrinėti vietas, susijusias su miesto ir viešojo transporto evoliucija.


Nuotr. Saulius Žiūra

Išbandyk maršrutus dviračiu po Vilnių https://neakivaizdinisvilnius.lt/studiju/ant-dviracio/ 

  • Irklente Nerimi

1857 m. grafas Konstantinas Tiškevičius surengė ekspediciją laivu Nerimi turėdamas tikslą ištyrinėti upę ir jos pakrantes (Žvėryne, netoli pėsčiųjų tilto, gali rasti akmenį, atidengtą minint 150-ąsias ekspedicijos metines). Įdomu, kaip grafas būtų sureagavęs į dabartinius Neries „tyrinėtojus“ ne tik laivuose, bet ir ant irklenčių, baidarėse, plaustuose ar gondoloje.

Turai irklentėmis populiarėja ne dienomis, o valandomis. Su gosup.lt į juos galima leistis vakare, naktį arba net ankstyvą rytą – 6.30 val.! Tai vadinamieji kavos turai, nes plaukikai, be bundančio miesto vaizdų, nusipelno ir puodelio specialiai paruoštos kavos. Naktinių turų metu prie irklenčių pritaisomos šviesos diodų lempos, leidžiančios plaukiant stebėti povandeninį pasaulį. Turai startuoja Žirmūnų paplūdimyje po trumpo instruktažo.

Nuotr. Saulius Žiūra

  • Vilnia su bridkelnėmis

Jau daugelis yra pabandę įveikti srauniąją Vilnią baidarėmis, todėl metas naujai šlapiai patirčiai – ekspedicijai brendant upės vaga! „River Hiking“ įkūrėjos ir žygių vedlės Violetos Masteikienės teigimu, tokie žygiai skirti nuotykių ieškotojams, norintiems atrasti Vilnių iš kitos perspektyvos. „Ekspedicija per Vilniaus širdį“ trunka 2 val., brendama nuo Paupio tilto iki Bekešo tilto. Jei upės vanduo šaltesnis nei 18 laipsnių, žygeiviai aprūpinami bridkelnėmis, specialiais žvejo batais.

„Upė neleidžia skubėti, neleidžia manyti, kad tu žinai, koks bus kitas tavo žingsnis“, – dalijasi įspūdžiais jau išbandžiusieji šį žygį. Jie nesitikėję, kad Vilnia tokia srauni, o jos dugnas toks klastingai akmenuotas ir duobėtas.


Nuotr. Violeta Masteikienė

  • Maudyklos 

Kad išsitrauktum maudymosi kostiumėlį nebūtina išsiruošti toli už miesto. Net trys Vilniaus paplūdimiai – Žirmūnų, Balsio ir Valakampių I – turi Mėlynosios vėliavos ženklą. Tai tarptautinis aukščiausios paplūdimių kokybės ir aplinkosaugos ženklas. Išbandyk ir kitus paplūdimius Vilniaus mieste: Valakampių II (su atskira nudistų zona), Balžio ežero II, Tapelių ežero I ir II, Salotės ežero, Gilužio ežero, Grigiškių, Dvarčionių, Naujosios Vilnios ir Vingio parko (lankytojams su augintiniais). Greta naujosios maudyklos prie Dvarčionių ežero taip pat verta apžiūrėti atkurtą sveikatingumo pušyną su medinėmis skulptūromis ir pasivaikščiojimo takais. 


Nuotr. Saulius Žiūra

  • Takas aplink Vilnių

Retas gali pasigirti pėsčiomis apėjęs visą miestą ar tuo labiau sostinę. Apžygiuoti Vilnių įmanoma specialiai sužymėtu ir atnaujintu 100 kilometrų taku!

17 km pro Verkius, 8 km – per Sapieginę, Olandų g. (Stalo kalną), Užupį, apie 20 km Belmonto mišku pro Markučių dvaro muziejų iki Burbiškių, apie 20 km atkarpa pro Burbiškes iki Lazdynų tilto, dar 12 km – nuo Lazdynų iki Ozo gatvės, nuo Ozo apie 10 km iki Verkių. Taip išraizgytas takas aplink Vilnių, kurį galima įveikti vienu atsikvėpimu, o galima padalyti atkarpomis keliems savaitgaliams.

Didžioji jo dalis driekiasi ne asfaltu, o bekele. Trasos žemėlapį bėgikai ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai gali rasti mobiliojoje programėlėje „Explorer for ArcGIS“, trasa skelbiama maps.vilnius.lt interaktyviame žemėlapyje, laisvalaikio temoje. Entuziastai gali atsiųsti .gpx duomenų paketą, kurį patogu naudoti išmaniuosiuose laikrodžiuose ar telefonuose. Trasa taip pat prieinama mobiliojoje programėlėje #walk15.


Nuotr. Saulius Žiūra

Takas aplink Vilnių https://vilnius100km.lt/ 

  • Vilniaus kalvomis

Ar žinojai, kad Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas sostinės senamiesčio širdyje yra mažiausias valstybinis rezervatas Lietuvoje? Jis įsteigtas Vilniaus pilims, pilių teritorijai ir joje esančioms kultūros ir gamtos vertybėms išsaugoti. Dabar tinkamiausias metas iš naujo atrasti šio istorinio Lietuvos valstybės ir dvasinės kultūros centro teritoriją, nes čia atnaujinti pasivaikščiojimo takai, Stalo kalno bei Trijų Kryžių kalno laiptai, Kalnų parko vietos, regykla ant Altanos kalno.

Vietomis, kur pradėjo kurtis ne tik Vilniaus miestas, bet ir mūsų valstybė, veda Vilniaus pilių Kardio©Takas. Jis nesiekia 3 kilometrų, tačiau yra labai įvairus – veda per šlaitus, griovas, įkalnes ir nuokalnes. Takas skirtas stiprinti širdį, apskritai sveikatą ir savijautą.


Nuotr. Vytautė Ribokaitė

Žemėlapis: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1YypYn2vbtXmRFgtnjK1S7T8wdXlKVEsF&ll=54.68700935270333%2C25.2961852089844&z=15 

  • M. K. Čiurlionio takai 

2025-ieji – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metai. Kadangi šio genijumi laikomo menininko gyvenimo bei kūrybos keliai buvo susiję ir su Vilniumi, žymiausius jo tapybos darbus galima prisiminti ne tik muziejuje, bet ir miesto parke!

150-ųjų M. K. Čiurlionio gimimo metinių proga Vilniaus Vingio parko takai buvo pavadinti taip pat kaip kūrėjo paveikslai: „Vasaros sonata“, „Žalčio sonata“, „Karalių pasaka“, „Drugiai“, „Ramybė“, „Naktis“, „Rytmetis“, „Bičiulystė“, „Tiesa“, „Tiltai“, „Amžinybė“, „Mintis“, „Tyla“, „Aukuras“, „Raigardas“, „Miško ošimas“, „Vakaras“. Šalia takų įrengtos informacinės lentelės lietuvių ir anglų kalbomis su minėtų paveikslų kopijomis.


Nuotr. Saulius Žiūra