Trakų Vokės dvaro sodyba • Neakivaizdinis Vilnius

Trakų Vokės dvaro sodyba

Trakų Vokės dvaro sodyba – vienas iš trijų Vilniaus miesto dvarų. Unikalus architektūros paminklas ir čia įsikūręs išpuoselėtas parkas mena grafų Tiškevičių laikus. Trakų Vokės dvaro sodyba formavosi XIX a. pirmoje pusėje, kai iš tuometinių savininkų Dombrovskių dvarvietę įsigijo grafas Juozapas Tiškevičius (1805-1844). Iš pradžių tai buvo Tiškevičių vasaros rezidencija, tačiau vėliau, grafams nusprendus čia apsigyventi nuolat, buvo pastatyti dvaro rūmai.

Juos projektavo italų kilmės architektas Leandras Liudvikas Markonis (1834-1919), kuris, šeimininkams pageidaujant, puošnius rūmus Trakų Vokėje suprojektavo pagal Varšuvos karalių rezidencijos pavyzdį. Dviejų aukštų rūmus puošė aštuonios skulptūros, prieangį – gipso skydas su Tiškevičių giminės Lelyvų herbu, kurį galima pamatyti ir šiandien. Dvaro vidus irgi tviskėjo prabanga – ant sienų vertingi paveikslai, pagal užsakymą užsienyje pagaminti baldai, kambarius šildė marmuro židiniai, o šviesą skleidė krištolo sietynai.

1892 m. Trakų Vokės dvarą paveldėjęs grafas Jonas Juozapas (1867-1903) pasamdė garsų landšafto architektą Eduardą Fransua Andre (1840-1911) suprojektuoti dvaro parką. Tas pats architektas Lietuvoje suprojektavo dar trijų, taip pat Tiškevičių giminei priklausiusių, dvarų parkus – Palangos, Užutrakio ir Lentvario. Visi keturi parkai yra tarptautinės reikšmės kraštovaizdžio architektūros paveldo objektai. Šiandien vaikščiodami po parką galime išvysti išlikusius originalius, E. Andre projektams būdingus, parko elementus.

Grafų Tiškevičių giminė dvarą valdė ir jame rezidavo iki Antrojo pasaulinio karo. 1939 m., baimindamiesi okupantų susidorojimo su bajorais, pasitraukė į vakarus. Be šeimininkų likęs dvaras nunyko. Rūmų paveikslai, baldai, krištolo sietynai, kiti vertingi daiktai buvo išgrobstyti, išorinė puošyba sunaikinta.

Šiandien Trakų Vokės dvaro sodyba pasitinka lankytojus atsinaujinusiais rūmais, išpuoselėtu sodu, pasivaikščiojimo takais. Rūmuose vedamos ekskursijos, edukacijos, vyksta parodos, koncertai ir kiti atviri bei privatūs renginiai. Įdomu ir tai, kad dvaro rūmų interjerus yra pamėgę kino kūrėjai, todėl ekskursijų metu galima sužinoti, kurios rūmų interjere išlikusios detalės yra autentiškos, o kurios – tik nuo paskutinio filmo likusi butaforija.

Dvaras yra tik 15 km nuo Vilniaus miesto centro. Atvykti galima 51 maršruto autobusu (Eduardo Andrė st.), traukiniu (st. Vokė ir tuomet 15 min pėstute per parką), dviračiu ar automobiliu.

Skaidrė 10

Kalėdinių eglučių Vilniaus rajonuose žemėlapis 

Plačiau