Kalėdos su „Neakivaizdiniu Vilniumi“: istorijos apie žiemos gatveles ir vargonus
Kalėdų dvasią galima patirti ne tik miesto centre, bet ir Vilniaus rajonuose. Pagauti šventinę nuotaiką juose padės Kalėdinių eglučių žemėlapis su įžiebimo datomis ir ryškiausiomis metų naujienomis rajone, taip pat atnaujintas Rogučių kalniukų žemėlapis. Be to, beveik visuose sostinės rajonuose yra tiesiogiai su žiema, Kalėdomis bei Kūčiomis susijusių gatvelių. Įsižiūrėkite – jų tinklas primena delno linijas! O galbūt Kalėdų jausmą dovanos vargonų balsai – pristatomas naujas teminis maršrutas „Vilniaus vargonai. Skambantys, gaudžiantys, čiulbantys“. Ar buvai geras miestinėtojas šiemet padės išsiaiškinti tradicinis egzaminas su klausimais apie Vilnių.
Vilniaus gatvės – kaip delno linijos
Į šventes – Žiemos, Šerkšno, Sniego, Šiaurės, Eglių, Sniegenų, Briedžių, Elnių, Bruknių, Aguonų, Riešutų, Medaus gatvėmis. Neįtikėtina, bet visas jas galima rasti Vilniuje! „Vienos gatvės istorija“ yra viena populiariausių žurnalo „Neakivaizdinis Vilnius“ rubrikų. Joje tarsi ant smilgos veriami pasakojimai apie vienos gatvės esamus ir buvusius gyventojus, jų patirtis, miesto ženklus. Į kai kurias Vilniaus gatves galbūt taip ir nepasitaiko progra užsukti, jei ten negyvena artimieji ar nenuveda reikalai. Tačiau galbūt ten nuves Kalėdos? Juk atkreipus dėmesį į jų pavadinimus paaiškėja, kad dalis jų atitinka metų laikus, o kai kurių pavadinimai – tarsi nužengę nuo Kūčių vakarienės stalo!
Istorijomis apie labiausiai žiemiškas savo pavadinimais gatves bei gatveles Vilniuje visą gruodį bus dalinamasi socialiniame tinkle „Facebook“ ČIA.
Čiulbantys vargonai
Kalėdos siejasi ne tik su varpais, bet ir su vargonais. Tai – ne tik įspūdingas muzikos instrumentas, bet ir Vilniaus istorijos dalis. Naujajame teminiame maršrute „Vilniaus vargonai. Skambantys, gaudžiantys, čiulbantys“ – net 15 vietų su skirtingomis vargonų istorijomis. Jose galima pamatyti (ar išgirsti) didžiausius ir mažiausius, seniausius barokinius ir naujausius sostinės vargonus, taip pat čiulbančius paukščių balsais ar net turinčius kamščiatraukį registre, sužinoti, kur yra daugiausia vargonų, o kur jų garsas skamba ilgiausiai.
„Vargonai vadinami instrumentų karaliumi, nes gali atstoti visą orkestrą. Jie įprastai siejasi su bažnyčia ir liturgija, tačiau rengdama šį maršrutą pirmiausia galvojau apie vietas, kur galima pasiklausyti ir pasaulietinės vargonų muzikos. Ne visi žino, kad vargonus galima rasti ne tik bažnyčiose ir filharmonijoje, bet ir muziejuose“, – pasakoja maršruto autorė Rasa Pangonytė.
Gruodžio 12 d. rengiamas šio maršruto pristatymas ne tik aplankant kelias įtrauktas stoteles, bet ir klausant vargonų muzikos. Registracija į renginį bus paskelbta gruodžio 9 d. socialiniame tinkle Facebook.
Maršrutas savarankiškiems pasivaikščiojimams ČIA.
Vilniaus Universiteto Mažosios aulos vargonai, nuotr. Vytautės Ribokaitės
Kalėdinių eglučių rajonuose žemėlapis
Skelbti kalėdinių eglučių visuose miesto rajonuose žemėlapį jau tapo gražia (ir labai populiaria) „Neakivaizdinio Vilniaus“ tradicija. Juk šventinės girliandos žiba ne tik sostinės centre, bet ir Grigiškėse, Šnipiškėse ar Naujojoje Vilnioje. Atrasti jų istorijas bei geriau juos pažinti galima su nemokamais „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutais – rajonų studijomis.
Kalėdinių eglučių rajonuose žemėlapį su lokacijomis ir nuotraukomis galima rasti ČIA.
Antakalnio seniūnijos Kalėdų eglutė, nuotr. Vytautės Ribokaitės
Rogučių kalniukų žemėlapis
Ar bus žiemą sniego ar ne? Amžinas klausimas. Tačiau rogutes reikia pasiruošti iš anksto. O norint pasimėgauti skrydžiu rogutėmis nuo kalniuko visai nebūtina važiuoti už miesto. „Neakivaizdinis Vilnius“ atnaujino rogučių kalniukų visuose Vilniaus rajonuose žemėlapį – aktyviam laisvalaikiui su visa šeima.
Rogučių kalniukų žemėlapis, garantuojantis gerą nuotaiką, plačias šypsenas ir raudonus skruostus, yra ČIA.
Metų naujienų egzaminas
Tikriems miestinėtojams ,,Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė iššūkį – egzaminą su klausimais apie 12 ryškiausių ir įdomiausių sostinės metų naujienų. Tarp jų – užuominos apie aukščiausią Baltijos šalyse dirbtinę bangą, vieną didžiausių pramogų arenų Europoje, tūkstančio pliušinių meškiukų muziejų, vienintelę Vilniuje mineralinio vandens biuvetę, naujas neofreskas, muziejus, kavines ir kt. Tiksliausiai atsakiusių visus klausimus lauks dovanos. Visų kitų – parengtas sąrašas, ką Vilniuje naujo būtina aplankyti šventiniu laikotarpiu arba kitąmet.
Išbandyti savo jėgas egzamine galima ČIA.
Bruknių g., nuotr. Vytautės Ribokaitės