Nuo potvynio
1. Nuo kokio pavojaus pagrinde buvo skirti apsaugoti Vilniaus požeminiai statiniai – slėptuvės?
Nuo cheminio ginklo
Nuo aviacinio bombardavimo
Teisingai!
Teisingi 2 ir 3 atsakymai - Šaltojo karo metais Vilniaus požemiuose įrengtos civilinės gynybos slėptuvės (bunkeriai) buvo skirtos apsaugoti gyventojus nuo radiacinių, cheminių, biologinių atakų, aviacinių bombardavimų ir kitų panašių grėsmių.
Suklydote...
Teisingi Teisingi 2 ir 3 atsakymai - Šaltojo karo metais Vilniaus požemiuose įrengtos civilinės gynybos slėptuvės (bunkeriai) buvo skirtos apsaugoti gyventojus nuo radiacinių, cheminių, biologinių atakų, aviacinių bombardavimų ir kitų panašių grėsmių.
1 / 8
Kitas
2. Kokiame Vilniaus kalne praeityje buvo šiuo metu visiškai neprieinama sena slėptuvė-bunkeris?
Gedimino kalne
Pūčkorių atodangos kalne
Liepkalnyje
Teisingai!
Antrojo pasaulinio karo metais nacistinės Vokietijos kariuomenė Gedimino kalne įrengė slėptuvę. 1944 m. sovietų kariai ją rekonstravo. Slėptuvėje buvo valdžios darbo kabinetai, bufetas, vėdinimo šachta, sandėliai, du tuneliai ir kelios kitos patalpos. 1960 m. dėl prastos būklės slėptuvė užversta žemėmis ir uždaryta.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Gedimino kalne. Antrojo pasaulinio karo metais nacistinės Vokietijos kariuomenė Gedimino kalne įrengė slėptuvę. 1944 m. sovietų kariai ją rekonstravo. Slėptuvėje buvo valdžios darbo kabinetai, bufetas, vėdinimo šachta, sandėliai, du tuneliai ir kelios kitos patalpos. 1960 m. dėl prastos būklės slėptuvė užversta žemėmis ir uždaryta.
2 / 8
Kitas
3. Rasose tarpukariu buvo pastatyti Lenkijos kariuomenės amunicijos sandėliai. Kas juose veikia šiuo metu?
Jie naudojami kaip privatūs gyvenamųjų namų rūsiai
Automobilių remonto dirbtuvės
Juose įrengtas riedlenčių parkas
Teisingai!
2013–2015 m. vystant gyvenamųjų namų kvartalą Pavilnio regioniniame parke, šioje vietoje buvę tarpukario Lenkijos kariuomenės amunicijos sandėliai buvo dalinai restauruoti (atkurti herbai su ereliu) ir parduoti naujakuriams kaip naujųjų pastatų rūsiai.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – gyvenamųjų namų rūsiai. 2013–2015 m. vystant gyvenamųjų namų kvartalą Pavilnio regioniniame parke, šioje vietoje buvę tarpukario Lenkijos kariuomenės amunicijos sandėliai buvo dalinai restauruoti (atkurti herbai su ereliu) ir parduoti naujakuriams kaip naujųjų pastatų rūsiai.
3 / 8
Kitas
4. Kiek įėjimų į tarpukario lenkų amunicijos sandėlius yra Šeškinės kalne?
10
2
7
Teisingai!
Kiekvienas amunicijos sandėlis turėjo po 2 įėjimus, o sandėlių komplekse buvo 5.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – 10. Kiekvienas amunicijos sandėlis turėjo po 2 įėjimus, o sandėlių komplekse buvo 5.
4 / 8
Kitas
5. Kiek civilinės gynybos slėptuvių sovietmečiu buvo pastatyta Vilniuje?
Apie 30
Apie 100
Apie 300
Teisingai!
Šaltojo karo metais Vilniuje skirtingose vietose buvo įrengta net apie 300 nuo išorinio pasaulio izoliuotų, požeminių gelžbetoninių statinių.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Šaltojo karo metais Vilniuje skirtingose vietose buvo įrengta net apie 300 nuo išorinio pasaulio izoliuotų, požeminių gelžbetoninių statinių.
5 / 8
Kitas
6. Kuris iš paminėtų elementų slėptuvėse buvo svarbiausias?
Sienų storis
Spirito garai
Švarus oras
Teisingai!
Slėptuvės buvo aprūpintos išgyvenimui būtina įranga: maistu, medicinos priemonėmis, matavimo prietaisais ir net daiktais, skirtais laisvalaikiui. Tačiau vienas svarbiausių elementų – švarus filtruotas oras. Be švaraus oro izoliavimasis slėptuvėje neturėtų jokios prasmės - pritrūkus deguonies, netektume sąmonės ir žūtume.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – švarus oras. Slėptuvės buvo aprūpintos išgyvenimui būtina įranga: maistu, medicinos priemonėmis, matavimo prietaisais ir net daiktais, skirtais laisvalaikiui. Tačiau vienas svarbiausių elementų – švarus filtruotas oras. Be švaraus oro izoliavimasis slėptuvėje neturėtų jokios prasmės - pritrūkus deguonies, netektume sąmonės ir žūtume.
6 / 8
Kitas
7. Į ką XX a. 10 dešimtmetyje virsdavo Vilniaus slėptuvės?
Vandens rezervuarus
Naktinius klubus ir barus
Biurus
Teisingai!
Subyrėjus SSRS, didžioji dauguma Vilniaus slėptuvių buvo parduotos, nugriautos arba pasiekė avarinę būklę. Nedidelė dalis slėptuvių buvo perdarytos į naktinius klubus ir barus – tokiai paskirčiai izoliuoti požeminiai bunkeriai puikiai tiko.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – naktinius klubus ir barus. Subyrėjus SSRS, didžioji dauguma Vilniaus slėptuvių buvo parduotos, nugriautos arba pasiekė avarinę būklę. Nedidelė dalis slėptuvių buvo perdarytos į naktinius klubus ir barus – tokiai paskirčiai izoliuoti požeminiai bunkeriai puikiai tiko.
7 / 8
Kitas
8. Kokie gyvūnai yra saugomi Antakalnyje esančiuose amunicijos sandėliuose („bunkeriuose“)?
Šikšnosparniai
Laukinės bitės
Meldinės nendrinukės
Teisingai!
Antakalnio bunkeriuose kasmet žiemoja į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos šikšnosparnių rūšys. Čia susidarė jiems itin palankios žiemos miego sąlygos. Pažadinti iš miego šikšnosparniai yra silpni ir neretai žūsta, todėl šaltuoju metu bunkerių lankymas iš vidaus yra draudžiamas.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – šikšnosparniai. Antakalnio bunkeriuose kasmet žiemoja į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos šikšnosparnių rūšys. Čia susidarė jiems itin palankios žiemos miego sąlygos. Pažadinti iš miego šikšnosparniai yra silpni ir neretai žūsta, todėl šaltuoju metu bunkerių lankymas iš vidaus yra draudžiamas.
8 / 8
Kitas