Švęskime Vilniaus 700 metų gimtadienį kartu! ,,Neakivaizdinio Vilniaus” rekomendacijos: ko nepraleisti sausį?

2023 01 17 NaujienosRenginiai

Sausis mūsų miestui – ypatingas mėnuo, juk prieš 700 m. kunigaikštis Gediminas išsiuntė garsiuosius savo laiškus ir taip pasauliui paskleidė žinią apie Vilnių.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Jau nuo 2021 metų vykstantis Vilniaus jubiliejaus šventimas pažymėtas daugybe įsimintinų renginių, tačiau 2023 m. programa bus dar ryškesnė. Jubiliejui skirtą programą ir jos komunikaciją jungia žinutė: „Vilnius: 700 metų jaunas“. Be to, šie metai paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais.

Pagrindinės jubiliejaus šventės

Svarbiausiomis jubiliejaus iškilmių datomis pasirinktos dvi dienos: sausio 25-oji, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose, ir liepos 25-oji, kai minima Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo diena.

Sausio 25 d. Katedros aikštėje vyksiantis renginys ,,Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas“  pradės jubiliejinį Vilniaus šviesų festivalį bei taps akcentiniu viso sausio mėnesio renginių simboliu. Šį renginį galės stebėti ne tik vilniečiai ir miesto svečiai, jį tiesiogiai transliuos LRT televizija.

Tuo tarpu liepos 25-ąją, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną, sostinė gimtadienį kvies švęsti muzikos festivalyje ,,Jaunas, kaip Vilnius“. Vingio parke vyks nemokamas klasikinės bei populiarios šiuolaikinės muzikos koncertas, kuriame dalyvaus gerai žinomi Lietuvos atlikėjai bei kviestinis svečias iš užsienio.

Didieji jubiliejaus projektai ir nacionalinė bei tarptautinė reikšmė

Vienu ryškiausių ir svarbiausių jubiliejinės programos akcentų taps ir 7 idėjų konkurso Vilniui laimėtojų projektai, kurie primins miesto praeitį ir dabartį, telks bendruomenę ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti dar nematytu kampu.

Menų fabrikas „Loftas“ su projektu „Kartą Vilniuje“ kviečia vilniečius ir miesto svečius pasidalinti savo įamžintomis patirtimis sostinėje ir tokiu būdu tapti unikalaus filmo apie Vilnių bendraautoriais. Lietuvos nacionalinis muziejus su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“ paliks muziejines erdves, organizuos edukacinius užsiėmimus ir apie miesto istoriją pasakos naujai. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras dirbtinio intelekto pagalba rekonstruos pirmąją Vilniuje XVII a. atliktą operą.  „Meno genas“ ir Lietuvos ansamblių tinklas tarptautinio garso kompozitorius pakvietė sukurti konkrečioms Vilniaus viešosioms erdvėms skirtus muzikos kūrinius.  Galerija „Meno niša“ sostinės jubiliejaus proga Vilniaus aikštėse, parkuose ir pastatuose pristatys performansų bienalę.

Nemažai kūrėjų dėmesio nusipelnė garsusis Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“. Kino režisierius Donatas Ulvydas ketina pagal šį romaną ne tik kurti filmą, bet inicijuoti ir naujus džiazo, tapybos, skulptūros įvykius. Tuo tarpu MO muziejus pristatys masinę instaliaciją, kviečiančią Vilnių pamatyti per „Vilniaus pokerio“ prizmę.

Tai tik dalis nacionalinės programos renginių ir projektų. Jubiliejui skirtas programas rengia ir Vilniaus universitetas, Valdovų rūmai, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kitos įstaigos.

Sostinės gimtadienio proga Vilniuje planuojama surengti „Liublino ketverto“ istorikų kongresą, Nobelio premijos laureatų diskusiją „Vilnius – UNESCO literatūrinio paveldo miestas“ bei kitus sostinei ir visai šaliai svarbius renginius. Todėl 2023 m. sostinės jubiliejus taps viena pagrindinių priežasčių aplankyti Vilnių.

Gimtadienio proga Vilniuje bus ir daugiau pramogų ir staigmenų, kurias vilniečiams ir miesto svečiams ruošia partneriai, visas naujienas kviečiame sekti puslapyje www.700vilnius.lt.

Ilgalaikį projektą „Vilnius 700“ inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė,  programą kuruoja  Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūrai „Go Vilnius“. Kelerius metus organizuojama šventė kuriama partnerystės principu. Jubiliejinę programą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

***

,,Neakivaizdinio Vilniaus” rekomendacijos: ko nepraleisti sausį?

  • Sausio 25 d. – renginys ,,Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas“ Katedros aikštėje: https://bit.ly/3ZwcWRh;
  • Sausio 25 d. – Vilniaus diena Valdovų rūmuose. Parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ atidarymas ir Gedimino pilies bokšto 3D projekcijos pristatymas: https://bit.ly/3X9UPis;
  • Sausio 25-28 d. – Vilniaus šviesų festivalis: https://bit.ly/3IMjXHF;
  • Nuo sausio 25 d. – paroda „Gedimino laiškai: tada ir dabar“ Gedimino pilies bokšte su originaliu Gedimino laiško nuorašu: https://bit.ly/3kfCnpP;
  • Sausio 26-27 d. – patyriminė paroda „Muzika Vilniui. 7 istorijos“: https://bit.ly/3H7KEVQ;
  • Nuo sausio 27 d. – paroda „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“ Vilniaus muziejuje: https://bit.ly/3QPXN9p;
  • Sausio 28 d. – filmo „Vilniaus pokeris“ anonso pristatymas ir kino koncertas: https://bit.ly/3kcUk8O;
  • Paroda „Aš esu vilnietis“ Istorijų namuose: https://bit.ly/3IRXWXW.

Skaidrė 17

Šv. Onos bažnyčia Paryžiuje: alternatyvi Vilniaus suvenyro istorija

Plačiau